Jan Lewtak

Jan Lewtak

Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec Zenona Brzewskiego i Mirosława Ławrynowicza. Laureat konkursów muzycznych i wielo­krotny uczestnik krajowych i zagranicznych mistrzowskich kursów interpretacji, jak też Festiwalu „Tydzień Talentów” w Tarnowie.
Koncertował jako kameralista w Finlandii, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Japonii, we Włoszech, natomiast jako solista – także w Niemczech, Hiszpanii i Japonii, ponadto w Stanach Zjednoczonych i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Współpracował również z Redakcją Muzyczną Polskiego Radia – za cykl autorskich audycji o 24 Kaprysach op. 1 na skrzypce solo Paganiniego otrzymał Nagrodę Komitetu ds. Radia i Telewizji. Brał udział w licznych nagraniach płytowych i archiwalnych.
Artysta zaaranżował na orkiestrę kameralną wiele utworów. Z okazji Roku Chopinowskiego – na zamówienie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – opracował na fortepian i orkiestrę smyczkową oba koncerty Fryderyka Chopina.
Od 1983 roku jest członkiem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej. W 2001 roku założył Orkiestrę Kameralną Filharmonii Narodowej i objął kierownictwo artystyczne zespołu.