Rafał Kwiatkowski

Rafał Kwiatkowski

Zwycięzca międzynarodowych konkursów w Nowym Jorku, Baltimore, Lipsku, Lublanie, Viña del Mar (Chile) i Kuhmo (Finlandia). Laureat Paszportu „Polityki”, czterech Fryderyków oraz nagrody Fundacji Kultury Polskiej – Małe Berło.

Koncertował jako solista w Europie, obu Amerykach, Afryce i Azji (w Japonii z recitalem w tokijskiej Suntory Hall), współpracując z wieloma zagranicznymi orkiestrami, m.in. w Los Angeles, Bogocie, Santiago, Moskwie, Helsinkach, Budapeszcie, Palermo oraz Monachium (Filharmonia Monachijska). Grał na renomowanych festiwalach w Polsce, Puerto Rico, Chile, Niemczech, Czechach, Finlandii i Rosji. W kraju regularnie występuje i nagrywa z takimi zespołami, jak Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, NOSPR, Polska Orkiestra Radiowa i Orkiestra Filharmonii Narodowej. Z ostatnim z zespołów zadebiutował pod dyrekcją Stanisława Skrowaczewskiego, odnosząc wielki sukces, który zaowocował wspólnym zagranicznym tournée koncertowym oraz nagraniem płyty z Koncertem wiolonczelowym Lutosławskiego pod batutą Antoniego Wita. Od 2001 roku, kiedy to wykonał w Berlinie Koncert altówkowy Pendereckiego pod batutą kompozytora oraz uczestniczył w polskim prawykonaniu Concerto grosso, Krzysztof Penderecki regularnie zaprasza wiolonczelistę do polskich i zagranicznych wykonań swoich koncertów, jak również do ich rejestracji płytowych.

Poza działalnością solistyczną Rafał Kwiatkowski z zamiłowaniem uprawia kameralistykę – miał przyjemność koncertować na światowych estradach z artystami tej miary, co Christoph Eschenbach, Maxim Vengerov czy Krystian Zimerman, z którym w 2009 roku zagrał serię koncertów uwieńczoną nagraniem płyty dla Deutsche Grammophon. Wielokrotnie koncertował w trio z Vadimem Brodskim i Waldemarem Malickim. Został członkiem Kwintetu Warszawskiego reaktywowanego po dwudziestu latach przez Stefana Kamasę.

Rafał Kwiatkowski od 2005 roku pracuje na stanowisku asystenta na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.