Paweł Wakarecy

Paweł Wakarecy

Edukację muzyczną rozpoczął w 1995 roku w toruńskiej Szkole Muzycznej pod kierunkiem Ewy Skarżewskiej. W 2011 roku ukończył z wyróżnieniem studia pianistyczne w klasie Katarzyny Popowej-Zydroń w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy; obecnie pracuje na tej uczelni na stanowisku asystenta. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich pedagogów, jak Bernard Ringeissen, Ewa Pobłocka, Jacques Rouvier, Dang Thai Son, Michaił Woskriesieński czy Nelson Goerner.

Paweł Wakarecy brał udział w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych dla dzieci i młodzieży, m.in. w Ogólnopolskim Turnieju Pianistycznym w Żaganiu (II nagroda, 1996), w Konkursie im. Jana Sebastiana Bacha w Gorzowie Wielkopolskim (III nagroda, 1998), w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Koninie (II nagroda, 2002) i Konkursie EPTA w Krakowie (III nagroda, 2003). Jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (nagrody specjalne, 2007) oraz finalistą Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Darmstadt (2009). Zdobył wyróżnienie oraz nagrodę specjalną „dla najwyżej ocenionego polskiego uczestnika Konkursu” podczas XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2010).

Aktywnie uczestniczył w obchodach Roku Chopinowskiego 2010, biorąc udział w ponad pięćdziesięciu koncertach w kraju i za granicą. Koncertował w wielu miastach Polski, a także w Niemczech, Szwecji, Rosji, Bułgarii, Francji, Szwajcarii, Belgii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Chinach i Japonii. W 2012 roku wraz z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus odbył tournée koncertowe po Ukrainie. W tym samym roku wystąpił z recitalem w Moskwie. Współpracował Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, Polską Orkiestrą Radiową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, orkiestrą Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica, z większością orkiestr filharmonicznych w Polsce, zespołem Multicamerata, a także Rosyjską Orkiestrą Kameralną z Sankt Petersburga i Litewską Orkiestrą Kameralną. Koncertował pod batutą Agnieszki Duczmal, Antoniego Wita, Łukasza Borowicza, Zygmunta Rycherta, Jerzego Salwarowskiego, Czesława Grabowskiego, Piotra Sułkowskiego, Piotra Wajraka, Wojciecha Rodka, Tadeusza Wojciechowskiego, Piotra Borkowskiego i Mitsuioshi Oikawy.

Artysta był podopiecznym Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci (2003–2005), otrzymał stypendia Prezesa Rady Ministrów (2004, 2005), Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (2007, 2010, 2011), Prezydenta Miasta Torunia (2004, 2005, 2007, 2008, 2010). W 2012 roku odebrał z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego stypendium w ramach IX edycji programu „Młoda Polska”, które przeznaczył na zakup fortepianu.

W komentarzu do płyty wydanej w 2011 roku przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, na której zarejestrowano wybrane prezentacje z ostatniego Konkursu Chopinowskiego, angielski krytyk John Allison napisał: „Paweł Wakarecy, jedyny polski finalista XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, […] dał się poznać jako jeden z najznakomitszych pianistów. Urodzony w Toruniu muzyk okazał się obdarzony naturalnym instynktem i wszechstronnym zmysłem w odnajdowaniu tej subtelnej nostalgii, którą Polacy zwą »żalem«. Jeśli słychać było jego polskie geny, nigdy nie odnosiło się wrażenia, że jest to jedyna możliwość interpretacji; większość jego koncepcji wykonawczych była rezultatem poszukiwań i indywidualnego zamysłu. Przede wszystkim zaś gra Wakarecego przekonywała o głębi jego toucher, o niemalże fizycznym wręcz kontakcie z instrumentem” (tłumaczenie Stanisława Krupowicza).