Natalia Pasiecznik

Natalia Pasiecznik

Ceniona pianistka koncertowa i kameralistka, urodziła się w Równem na Ukrainie. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 3 lat, następnie uczyła się w szkole dla dzieci szczególnie uzdolnionych we Lwowie. Muzyczną edukację kontynuowała w Konserwatorium we Lwowie. Ukończyła także studia podyplomowe w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem Andrzeja Stefańskiego oraz w Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie u Staffana Schei.

Jest laureatką Nordyckiego Konkursu Pianistycznego w Danii, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Stanach Zjednoczonych oraz Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Umberta Michelego we Włoszech. Występowała z wybitnymi orkiestrami w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz w Japonii.

Nagrywała zarówno dla rozgłośni radiowych, telewizyjnych, jak też znanych wytwórni płytowych: Opus 111, Naxos, Pro Musica Camerata, Musicon, True Track Production. Jej solowy album The fourth dimension z muzyką Jana Sebastiana Bacha i Oliviera Messiaena otrzymał najwyższą ocenę (pięć gwiazdek) magazynu „Muzyka 21”. Płytę z pieśniami Mozarta, nagraną z siostrą, Olgą Pasiecznik, uhonorowano Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida. Ich kolejny wspólny projekt Chopin – Complete Songs, wydany przez Naxos w Roku Chopinowskim 2010, został wysoko oceniony przez krytyków „Polityki” i „Ruchu Muzycznego”.

Natalia Pasiecznik jest profesorem w Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie.