Mariola Cieniawa

Mariola
Cieniawa

Ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu Tadeusza Żmudzińskiego. Doskonaliła umiejętności pianistyczne pod kierunkiem Andrzeja Jasińskiego w podyplomowym studium pianistycznym Akademii Muzycznej w Warszawie, a następnie u Karl-Heinza Kämmerlinga w klasie solistycznej Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze.

Jest laureatką I nagrody oraz nagrody specjalnej Pierwszego Ogólnopolskiego Konkursu im. Karola Szymanowskiego w Łodzi (1983), nagrody specjalnej „Estrady Młodych” XVIII Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1984). Zdobyła dwukrotnie Stypendium Artystyczne im. Fryderyka Chopina w konkursie organizowanym przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1983, 1984). W roku 1989 na III Międzynarodowym Konkursie w Palm Beach na Florydzie (dla laureatów konkursów pianistycznych) otrzymała specjalną nagrodę jury, a w 1990 roku została laureatką II nagrody na V Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Palmie na Majorce. Zajęła też III miejsce na Konkursie Chopinowskim w Kolonii (1991).

Jako solistka występowała na wielu polskich i zagranicznych festiwalach muzycznych, m. in.: Międzynarodowych Festiwalach Chopinowskich w Neapolu, Mariańskich Łaźniach, Dusznikach oraz Festiwalu Settembre Musica w Turynie, Międzynarodowym Festiwalu Sztuki w Phenianie, Międzynarodowym Maratonie Pianistycznym Madryt – Bilbao. W roku 1994 zainicjowała mistrzowskie kursy pianistyczne w Krynicy – była ich dyrektorem artystycznym i wykładowcą wraz z Kevinem Kennerem. Natomiast od 2002 roku jest kierownikiem artystycznym Letniego Festiwalu Muzycznego w Krynicy. Koncertowała w Austrii, Niemczech, Belgii, Hiszpanii, Norwegii, Szwecji, Rosji, USA oraz we Włoszech. Dokonała nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej oraz Polskich Nagrań.

Od 1986 roku prowadzi klasę fortepianu (obecnie jako docent) w Akademii Muzycznej w Krakowie.