Marek Niewiedział

Marek Niewiedział

Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie oboju Mieczysława Koczorowskiego, Królewskiego Konserwatorium w Hadze w klasie oboju barokowego i klasycznego Ku Ebbingego oraz Hochschule für Musik und Theater w Lipsku w klasie Wolfganga Kubego. Od 1998 roku współpracuje z Warszawską Operą Kameralną, obecnie pełniąc w niej funkcje kierownika sekcji dętej. Jest pierwszym oboistą Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, ponadto koncertuje z większością orkiestr i zespołów barokowych w Polsce, a także zespołami zagranicznymi, jak np. Musica Florea, Collegium Marianum, Musica Aeterna, Batzdorfer Hofkapelle, Exxential Bach, Cammermusik Potsdam czy Lautten Compagney.

W 1996 roku został wyróżniony Nagrodą Artystyczną Miasta Poznania przyznawaną za wybitne osiągnięcia artystyczne. W listopadzie 2002 roku otrzymał Nagrodę im. Zofii Rayzacherowej dla „największej indywidualności artystycznej w dziedzinie muzyki dawnej” na XII Festiwalu Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie.

Współtworzył zespół dawnych instrumentów dętych La Forza Gentile, będący pierwszym i jedynym zespołem w Polsce, który sięga po literaturę muzyczną z XVIII i XIX wieku, potocznie zwaną Harmoniemusik. Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowej Letniej Szkoły Muzyki Dawnej w Lidzbarku Warmińskim.

Prowadzi klasy oboju barokowego w Akademiach Muzycznych w Poznaniu i Krakowie.