Marcin Sikorski

Marcin Sikorski

W 1996 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie Marii Szwajger-Kułakowskiej. W Akademii Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 1999 roku uzyskał stopień doktora w dziedzinie muzyki kameralnej i pracuje na tej uczelni na stanowisku adiunkta. Jako pianista i kameralista uczestniczył w klasach mistrzowskich i kursach muzycznych prowadzonych przez Isaaca Sterna, Leona Fleishera, Brunona Canina, Emanuela Axa, Erica Friesera oraz członków kwartetów LaSalle, Juilliard, Emerson, Guarneri.

Marcin Sikorski wygrał konkursy muzyki kameralnej w Paryżu i Gdańsku, jest także laureatem konkursów w Pörtschach, Vercelli i Krakowie. Wielokrotnie był nagradzany jako najlepszy akompaniator podczas międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów skrzypcowych, ostatnio podczas Konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2011) oraz Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Arama Chaczaturiana w Erewaniu w Armenii (2012). Brał udział jako oficjalny akompaniator w licznych międzynarodowych konkursach skrzypcowych, m.in. im. Józefa Joachima w Hanowerze (2006), im. Benjamina Brittena w Londynie (2008) oraz im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (1996, 2001, 2006 i 2011). Nagranie live z Konkursu im. Henryka Wieniawskiego ze zdobywczynią I nagrody, Agatą Szymczewską, zostało nagrodzone Fryderykiem w 2006 roku.

Koncertuje w Polsce, USA, Rosji, Niemczech, Austrii, Belgii, Holandii i na Ukrainie. W 2001 roku wziął udział w Isaac Stern Chamber Music Workshop w Carnegie Hall w Nowym Jorku i zadebiutował w tej słynnej sali koncertowej, wykonując trio fortepianowe Ludwiga van Beethovena. Wystąpił podczas kilkudziesięciu międzynarodowych i ogólnopolskich festiwali muzycznych, w tym na Schleswig Holstein Musik Festival, Festival Pontino, New Music Marathon, Bratislavské Hudobné Slávnosti.