Lucy Wakeford

Lucy Wakeford

Lucy Wakeford jest jedną z najwybitniejszych harfistek swojego pokolenia. W 2002 roku została solistką zespołu Philharmonia Orchestra. Jako ciesząca się popularnością solistka oraz kameralistka występowała w prestiżowych salach
koncertowych (Queen Elizabeth Hall, Purcell Room, Wigmore Hall) oraz na festiwalach w całej Europie. Współpracowała z takimi muzykami, jak Roger Vignoles, John Mark Ainsley, Michael Chance, Sir James Galway oraz Belcea Quartet. Jest solistką-hafistką w Britten Sinfonia i Nash Ensemble. Grając Koncert na flet i harfę Mozarta, Lucy Wakeford występowała z London Chamber Orchestra na Cheltenham Music Festival i City of London Festival; dyrygował Christopher Warren-Green. Wraz z zespołem Wakeford Ensemble wzięła udział w tournée Arts Council England „Around the Country” i wykonała kilka recitali w Tunezji. Jako solistka grała m.in. z London Symphony Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra, Academy of St Martin in the Fields, Bournemouth Symphony Orchestra, Israel Philharmonic Orchestra, Guildhall String Ensemble, Ulster Orchestra, City of London Sinfonia, London Festival Orchestra oraz z BBC Concert Orchestra.

Lucy Wakeford nagrała Koncert C-dur na flet i harfę Mozarta z Britten Sinfonia oraz Concertino Dohnányi’ego z English Sinfonia dla wytwórni BMG i ASV. W roku 2008 wraz z Nicholasem Danielem i Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej zrejestrowała Koncert podwójny Lutosławskiego.

Artystka studiowała w Royal College of Music u Daphne Boden i Marisy Robles, swe umiejętności doskonaliła także w Paryżu u Gérarda Devosa oraz w Londynie u Skaili Kangi. W roku 1998 została wybrana do reprezentacji Young Concert Artist Trust. W trakcie studiów zdobywała najwyższe nagrody w licznych krajowych i międzynarodowych konkursach – jest laureatką I nagrody w Konkursie Louisa Charpentiera w Paryżu (1996), I nagrody w World Harp Festival Competition w Cardiff (1991) oraz II nagrody w X Międzynarodowym Konkursie Harfowym w Izraelu (1988).