Jarosław Malanowicz

Jarosław Malanowicz

Urodził się w 1956 roku w Warszawie. Tu też ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. F. Chopina w roku 1981, w klasach organów prof. Joachima Grubicha oraz prof. Józefa Serafina.

Jeszcze w czasie studiów wziął udział w Międzynarodowym Konkursie im. F. Liszta, gdzie otrzymał dyplom finalisty. Jest zwycięzcą Konkursu Muzycznego w Toledo (Nagroda główna „Organo Verdalonga”), a także laureatem nagrody specjalnej na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Rzymie organizowanym przez Akademię św. Cecylii. W 1985 zdobył I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie im. J. S. Bacha w Bydgoszczy i Gdańsku.

Artysta prowadzi ożywioną działalność na terenie Polski i w większości krajów europejskich, posiada liczne nagrania dla Polskiego Radia i stacji telewizyjnych. Od 20 lat współpracuje z zespołami Filharmonii Narodowej, a także m. in. z Sinfonią Varsovią, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia czy z zespołem Concerto Avenna. Jako kameralista często występuje z Jadwigą Rappé.

Od 1980 roku Jarosław Malanowicz prowadzi klasę organów w warszawskiej Państwowej Szkole II stopnia im. J. Elsnera, a od 1987 roku jest adiunktem II stopnia w Akademii Muzycznej im. F. Chopina. Od 1991 roku jest konsultantem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Litomierzycach w Republice Czeskiej. W sezonie 2000/2001 współpracował z Dyrekcją Filharmonii Narodowej przy budowie nowych organów w sali koncertowej tej instytucji.