Daniel Stabrawa

Daniel Stabrawa

Urodzony i wykształcony w Krakowie. Jest absolwentem tamtejszej Akademii Muzycznej (dyplom z wyróżnieniem) w klasie prof. Zbigniewa Szlezera. Laureat międzynarodowych konkursów muzycznych – m.in. imienia Nicolo Paganiniego w Genui.

Był koncertmistrzem Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie. Od 1983 roku gra w orkiestrze Berliner Philharmoniker; od 1986 roku jest pierwszym koncertmistrzem oraz solistą tej orkiestry. Grał z nią między innymi: I Koncert skrzypcowy Sergiusza Prokofiewa, Koncert skrzypcowy Kurta Weilla oraz sensacyjnie przyjęty, a po raz pierwszy wykonany w Filharmonii Berlińskiej w czerwcu 1994 roku, pod batutą Marissa Jansonsa, I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego, którego twórczość propaguje na estradach całego świata jako solista i kameralista; ten Koncert wykonywał też z wielkim powodzeniem w Londynie (Royal Festival Hall) i Madrycie z London Philharmonic Orchestra. W czerwcu 2000 roku wykona z Berliner Philharmoniker IV Koncert D-dur KV 218 Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Daniel Stabrawa jest także prymariuszem kwartetu smyczkowego PHILHARMONIA QUARTETT BERLIN, który w zawrotnym tempie zdobył międzynarodowe uznanie i renomę, występując w najbardziej prestiżowych salach koncertowych naszych czasów – od Japonii po USA. Przez krytyków zaliczany jest do najściślejszej światowej elity tego typu zespołów. Jeden z amerykańskich recenzentów napisał, iż ten kwartet wyznacza światowy standard artystyczny kwartetów. Zespół nagrał wiele (również nagrodzonych, między innymi dwukrotnie Nagrodą Krytyków Niemieckich) płyt kompaktowych.

Daniel Stabrawa występuje regularnie jako solista – z różnymi orkiestrami, od Skandynawii po Amerykę Południową, a także z recitalami – w czołowych ośrodkach muzycznych świata. Rozpoczął także działalność dyrygencką. Od sezonu 1995/96 jest dyrygentem-szefem orkiestry kameralnej Capella Bydgostiensis, z którą koncertował m. in. w Szwajcarii oraz nagrał kilka płyt kompaktowych (dla CD Accord i Cavalli-Records).