Aleksandra Rojek-Duda

Aleksandra Rojek-Duda

Naukę gry na oboju rozpoczęła w wieku 14 lat pod kierunkiem Marzeny Jaremko. W 2000 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia muzyczne. Studiowała w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Stanisława Malikowskiego (dyplom z wyróżnieniem, 2005). Doskonaliła swoje umiejętności również u takich oboistów, jak Jean-Louis Capezzali, Jérôme Guichard, Stefan Schilli, Ingo Goritzki, Diethelm Jonas, Volker Braun.

Jest laureatką konkursów muzycznych, otrzymała m.in. nagrodę specjalną w Międzynarodo­wym Konkursie Obojowo-Fagotowym w Łodzi (2005), brała udział w międzynarodowych konkursach obojowych w Belgradzie (2001) i Tokio (2003), ARD-Wettbewerb w Monachium (2007, 2008) oraz została zakwalifikowana do Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Genewie (2010).

Od kilku już lat prowadzi ożywioną działalność artystyczną, zarówno jako solistka, jak i kame­ralistka. Współpracowała z takimi orkiestrami, jak Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Wroc­ławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, Sinfonia Viva (m.in. wyróżnione Złotą Płytą wspólne nagrania muzyki filmowej Krzysztofa Komedy i Waldemara Kazaneckiego); w latach 2003–2004 była członkiem European Union Youth Orchestra. W 2003 roku rozpoczęła pracę w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Narodowej, a od 2004 współpracuje z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej.