Waldemar Malicki

Waldemar Malicki

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Jerzego Sulikowskiego (1982). W latach 1982-83 doskonalił swe umiejętności pod kierunkiem Paula Badury-Skody i Jorga Demusa.

Obecnie artysta koncertuje w krajach europejskich, Ameryce Południowej i Północnej, w Rosji i Japonii. Uprawia kameralistykę z najlepszymi polskimi skrzypkami i śpiewakami (m.in. Teresą Żylis-Garą, Stefanią Toczyską, Konstantym Andrzejem Kulką). Występuje na wszystkich najważniejszych festiwalach w kraju oraz jako solista na tournées zagranicznych polskich orkiestr.

Waldemar Malicki prowadzi seminaria muzyczne w Skandynawii, obu Amerykach i Japonii. Jest także autorem i wykonawcą programów o tematyce muzycznej, realizowanych dla I i II Programu TVP. W audycjach tych, utrzymanych nieco w stylu Leonarda Bernsteina i Glenna Goulda, artysta analizuje rozmaite zjawiska muzyczne, posługując się często improwizacją jako środkiem wyrazu. Jest jednym z nielicznych artystów na świecie, który wykonuje również specjalne recitale improwizacji fortepianowej w stylu wirtuozów XIX wieku, nie unikając żartobliwej narracji i komentarza.

W ubiegłym roku pianista wystąpił m.in. na festiwalu w Łańcucie, na Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach oraz „Bravo Maestro” w Kąśnej, a także na koncercie galowym Fundacji Jerzego i Ludgardy Buzków.

Waldemar Malicki był prezesem-założycielem Towarzystwa im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Nagrywa płyty m.in. dla Polskich Nagrań, Poltonu i Dux (Polska), Pavane (Belgia), Accord, Adda (Francja), Koch Records Schwann, Wergo (Niemcy). Jest laureatem nagrody fonograficznej „Fryderyk ‘96”.

W styczniu 1999 płyta z utworami Karola Szymanowskiego nagrana przez Waldemara Malickiego wspólnie z Piotrem Pławnerem uznana została przez miesięcznik płytowy „Studio” za Płytę Roku 1998 w kategorii muzyki kameralnej.