Urszula Janik

Urszula Janik

Naukę gry na flecie rozpoczęła w Państwowym Liceum Muzycznym im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi w klasie Antoniego Wierzbińskiego, pod jego kierunkiem ukończyła również studia w Akademii Muzycznej w Łodzi (dyplom z wyróżnieniem, 1984). Swoje umiejętności doskonaliła w Konserwatorium Paryskim w klasie Alaina Mariona, który ufundował jej roczne stypendium jako wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Fletowym im. Jeana-Pierre’a Rampala w Paryżu. Przez kolejny rok kontynuowała studia w Paryżu jako stypendystka rządu francuskiego. W tym czasie uczestniczyła także w mistrzowskich kursach interpretacji w Nicei (Alain Marion), Bayreuth (Milan Munclinger) i Dusznikach (Jerzy Mrozik).

W trakcie studiów brała udział w wielu międzynarodowych konkursach fletowych, co zaowocowało licznymi nagrodami i wyróżnieniami. Do najważniejszych należy zaliczyć: I nagrodę i nagrodę specjalną w Ogólnopolskim Konkursie Fletowym we Włoszkowicach, IV nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Fletowym w Ankonie (Włochy), IV nagrodę w I Międzynarodowym Konkursie Fletowym w Kobe (Japonia), VI nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Fletowym im. Jana Sebastiana Bacha w Lipsku.

Tuż po studiach nawiązała stałą współpracę z Polską Orkiestrą Kameralną (obecnie orkiestra Sinfonia Varsovia), w której została pierwszą flecistką i solistką. Osobowość artystyczna Urszuli Janik kształtowała się podczas współpracy tego zespołu z najwybitniejszymi postaciami muzycznymi ostatnich lat, takimi jak Martha Argerich, Charles Dutoit, Sir James Galway, Irena Grafenauer, Leopold Hager, Mischa Maisky, Anne-Sophie Mutter, Krzysztof Penderecki, Jean-Pierre Rampal czy Mścisław Rostropowicz. Szczególne miejsce zajmował wśród nich Yehudi Menuhin, pod którego batutą występowała m.in. jako solistka.

Urszula Janik koncertowała z wieloma orkiestrami symfonicznymi w kraju, a także jako solistka z orkiestrą Sinfonia Varsovia w wielu krajach Europy. Zadebiutowała w Filharmonii Narodowej, grając solową partię fletu w Symfonii koncertującej Andrzeja Panufnika pod dyrekcją Jerzego Katlewicza – utwór ten nagrała również z WOSPRiTV, obok wielu innych nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji. W marcu 2002 roku ukazała się płyta z jej udziałem, zawierająca utwory kameralne Claude’a Debussy’ego, Jacques’a Iberta, Maurice’a Ravela i Alberta Roussela.

Od stycznia 2002 roku Urszula Janik jest pierwszą flecistką i solistką Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Od października 2002 roku prowadzi klasę fletu w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Jest także wykładowcą wielu kursów i warsztatów fletowych, m.in. w Nowym Sączu i Sarbinowie. Zasiada w jury krajowych konkursów i przesłuchań fletowych. W maju 2010 roku została zaproszona na VIII Międzynarodowy Festiwal Fletowy w Słowenii, gdzie koncertowała i prowadziła warsztaty fletowe obok takich gwiazd muzyki fletowej, jak Peter-Lukas Graf i Emmanuel Pahud.