Robert Horna

Robert Horna

Robert Horna – urodzony w Kole, w 1972 roku. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 11 lat jako samouk. Kolejne etapy nauki to PSM II st. w Koninie pod kierunkiem mgr Andrzeja Majewskiego, Akademia Muzyczna we Wrocławiu w klasie Prof. Piotra Zaleskiego oraz Konserwatorium Muzyczne w Enschede w Holandii pod kierunkiem Louisa Ignatiusa Galla.
Jego repertuar obejmuje muzykę od Renesansu do współczesnoœci ze szczególnym uwzględnieniem muzyki hiszpańskiej i latyno-amerykańskiej.
Poza Polską występował już w Szwajcarii, Niemczech, Belgii i Holandii (m.in. w Het Concertgebou w Amsterdamie).Robert Horna doskonalił swoje umiejętności na kursach mistrzowskich prowadzonych przez słynnych pedagogów i wirtuozów gitary takich, jak: Ida Polk, Yves Storms, Reinbert Evers, Gerard Reichenbach Sérgio & Odair Assad and Michael Tröster.
Oprócz recitali solowych wykonuje koncerty z towarzyszeniem orkiestr, a także uprawia muzykę kameralną (gitara i flet, skrzypce, akordeon, głos). Od dwóch lat współpracuje z holenderską klarnecistką Ingrid Soeten wykonując z powodzeniem muzykę różnych epok. Dokonał również wielu nagrań dla radia i telewizji.

Jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów gitarowych m.in:

  • 1989 I miejsce, Ogólnopolski Konkurs Gitarowy (Poznań)
  • 1992 I miejsce, Ogólnopolski Konkurs Gitary Klasycznej (Koszalin)
  • 1994 II miejsce, Międzynarodowy Konkurs Gitary Klasycznej (Kraków)
  • 1996 III miejsce, Międzynarodowy Konkurs Gitary Klasycznej im. E. Jurkowskiego (Tychy). Specjalna nagroda za wykonanie koncertu z orkiestrą.
  • 1999 II miejsce, Międzynarodowy Konkurs Gitary Klasycznej (Gdańsk)
  • 2000 I miejsce, Międzynarodowy Konkurs Gitary Klasycznej im. Czesława Droździewicza (Krynica)