Rafał Blechacz

Rafał Blechacz

Urodził się 30 czerwca 1985 roku w Nakle nad Notecią. W październiku 2005 roku bezapelacyjnie zwyciężył w XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina (drugiej nagrody nie przyznano). Otrzymał również nagrody specjalne: Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków, Towarzystwa im. F. Chopina za najlepsze wykonanie poloneza, Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu. Jest zdobywcą ufundowanej przez Krystiana Zimermana nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie sonaty.

Grę na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. Uczył się w Państwowej Szkole Muzycznej im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy, a w maju 2007 roku  ukończył studia na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu Prof. Katarzyny Popowej-Zydroń.

Artysta, uczestnicząc w festiwalach i konkursach na całym świecie, zdobył wiele nagród i wyróżnień. Wśród nich są:

  • II nagroda na V Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Artur Rubinstein in Memoriam” w Bydgoszczy (2002);  
  • II nagroda na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hamamatsu w Japonii (2003). Otrzymał ją ex aequo z Aleksandrem Kobrinem gdyż I nagrody nie przyznano;  
  • I nagroda na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Maroku (2004);  
  • I nagroda oraz wszystkie pozaregulaminowe wyróżnienia za najlepsze wykonanie mazurków, poloneza i koncertu na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2005).

Złoty Medal na Konkursie Chopinowskim otworzył mu drzwi do wszystkich najbardziej prestiżowych sal koncertowych na całym świecie. Pianistę zaproszono do występów w: Filhamonii Narodowej w Warszawie (marzec 2006), sali Czajkowskiego Moskiewskiego Konserwatorium z Orkiestrą Teatru Maryjskiego pd. Walerego Gergiewa (maj 2006), Tonhalle w Zurichu (wrzesień 2006), na 12 recitali w głównych salach Japonii, w tym w Tokyo Opera City (listopad 2006), Concertgebouw w Amsterdamie (grudzień 2006), Herkules Saal w Monachium (marzec 2007), Wigmore Hall w Londynie (kwiecień 2007), Auditorio Nacional w Madrycie (maj 2007), ponownie koncerty i recitale w Japonii, w tym w tokijskim Suntory Hall (maj-czerwiec 2007), Palais des Beaux Arts w Brukseli (wrzesień 2007). Ostatnie występy artysty na letnich festiwalach – Zagłębia Ruhry, Verbier i La Roque d\’Antheron (lipiec-sierpień 2006) – spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem krytyków muzycznych. Kalendarz koncertowy Rafała Blechacza jest już całkowicie zapełniony na 2 lata i obejmuje występy w głównych ośrodkach kulturalnych Europy, Ameryki Północnej i Dalekiego Wschodu.

29 maja 2006 roku artysta podpisał wyłączny kontrakt z Deutsche Grammophon.