Philharmonia Quartett Berlin

Wyznacza standard dla kwartetów napisał krytyk amerykański podczas pierwszego tournée po USA, a jego londyński kolega po debiucie w Wigmore Hall zatytułował swą recenzję: „Czterech najlepszych”. „Top-flight ensemble” określiła zespół „Chicago Tribune”, a „Boston Globe”: celestial playing and heart-melting sound (grający niebiańsko i topiącym serce dźwiękiem).

PHILHARMONIA QUARTETT BERLIN zaliczany jest przez krytykę i publiczność do światowej elity kwartetów smyczkowych. Zachwyca melomanów i znawców największych centrów muzycznych naszych czasów od Chicago po Tokio; od Buenos Aires po Sztokholm; od Salzburga po St. Petersburg. W skład kwartetu wchodzą prominentni muzycy Filharmoników Berlińskich, a w obecnym składzie zespół gra od roku 1985. W jego repertuarze znajduje się około stu kwartetów z wielkiej literatury muzycznej od klasyków wiedeńskich po kompozytorów współczesnych.

PHILHARMONIA QUARTETT w każdym sezonie oprócz kilkudziesięciu koncertów na estradach niemieckich i zagranicznych (regularnie, każdego roku zespół występuje w czołowych salach USA), ma stały cykl występów w Filharmonii Berlińskiej. Kwartet nagrał kilkanaście płyt, zdobywając dwukrotnie za interpretacje Kwartetu d-moll op. 74 Maxa Regera oraz za nagranie Kwartetów Dymitra Szostakowicza prestiżowe Nagrody Niemieckiej Krytyki Płytowej.

Prymariuszem zespołu jest polski skrzypek DANIEL STABRAWA I koncertmistrz i solista Filharmoników Berlińskich, artysta koncertujący z powodzeniem jako solista i kameralista, a ostatnio także jako dyrygent, na sławnych estradach Europy (w londyńskiej Royal Festival Hall entuzjastycznie przyjęto jego interpretację I Koncertu Karola Szymanowskiego z London Philharmonic Orchestra; wcześniej ten sam utwór z jego i Berliner Philharmoniker udziałem owacyjnie przyjęto w Filharmonii Berlińskiej), obu Ameryk, Dalekiego Wschodu.

Drugim skrzypkiem jest CHRISTIAN STADELMANN kierujący grupą II skrzypiec Filharmoników Berlińskich.

Na altówce gra NEITHARD RESA solista-altowiolista Berlińczyków.

Wiolonczelistą jest JAN DIESSELHORST, związany z Filharmonikami Berlińskimi od 20 lat.

Pozostali członkowie kwartetu również prowadzą ożywioną działalność solistyczną oraz klasy mistrzowskie w wielu ośrodkach muzycznych świata.