Nicolas Daniel

Nicolas Daniel

Wieloletnia i spektakularna kariera Nicholasa Daniela rozpoczęła się, kiedy w wieku 18 lat zdobył pierwszą nagrodę w konkursie BBC Young Musician of the Year, a następnie sięgnął po kolejne laury w konkursach międzynarodowych w Europie. Debiutując na BBC Proms w 1992 roku, uznany został przez „The Sunday Times” za jednego z najznakomitszych na świecie propagatorów gry na oboju. Dziś, jako jeden z najwybitniejszych solistów w Wielkiej Brytanii oraz znany dyrygent, stał się ważnym ambasadorem muzyki i muzyków różnego rodzaju. Recitali z udziałem Nicholasa Daniela słuchano na każdym kontynencie. Jako solista występował z najlepszymi orkiestrami i dyrygentami, grał pod batutą takich dyrygentów, jak Sakari Oramo, Sir Roger Norrington, Oliver Knussen, Richard Hickox, Jiří Bělohlávek, David Robertson, Sir Mark Elder oraz Sir Peter Maxwell Davies. Obok ogromnego doświadczenia w wykonawstwie muzyki baroku i XIX wieku, Nicholas Daniel odegrał ważną rolę w procesie tworzenia oraz wykonywania nowego repertuaru obojowego. Zaprezentował dzieła takich artystów, jak Sir Harrison Birtwistle, Henri Dutilleux, Thea Musgrave, Nigel Osborne, John Tavener, James MacMillan i Sir Michael Tippett. W setną rocznicę urodzin Elliotta Cartera zagrał wirtuozowski Koncert obojowy tego kompozytora z Orquestra National de España, BBC Symphony Orchestra i St Louis Symphony Orchestra. Artysta jest regularnie zapraszany na festiwal BBC Proms, prezentując na nim zarówno repertuar współczesny, w tym kilka światowych prawykonań, jak i klasyczny, np. dzieła Mozarta.

Debiutował jako dyrygent z Britten Sinfonia na BBC Proms w 2004 roku. Od tego czasu współpracuje z orkiestrami w Wielkiej Brytanii i Europie, ostatnio dość często w Niemczech, Polsce, Szwecji i Finlandii. Będąc zastępcą dyrektora artystycznego Britten Sinfonia, kieruje i regularnie dyryguje tym uhonorowanym nagrodami zespołem.

Jako aktywny kameralista, Nicholas Daniel jest założycielem i członkiem zespołu Haffner Wind Ensemble oraz Britten Oboe Quartet, który cieszy się długoletnią współpracą z pianistą Juliusem Drakiem oraz kwartetami smyczkowymi Maggini i Lindsay. Koncertował również z takimi artystami, jak Mark Padmore i Imogen Cooper. Jego duet z Juliusem Drakiem został opisany w „The Independent” jako „pełen życia, zadumy i niewzruszony w muzycznym zespoleniu najwyższej próby”. Często występuje na Aldeburgh Festival i gra w londyńskiej Wigmore Hall.

Ponadto jest regularnym gościem znaczących międzynarodowych festiwali muzycznych, jak Kuhmo, Cork i Delft. Nicholas Daniel jest oboistą kalifornijskiego zespołu kameralnego Camerata Pacifica oraz dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Leicester. Wykłada w Wielkiej Brytanii i Niemczech, jest profesorem oboju w Staatliche Hochschule für Musik w Trossingen.