Monika Wolińska

Monika Wolińska

18 października 2009 roku Monika Wolińska zadebiutowała w nowojorskiej Carnegie Hall. Jednocześnie był to pierwszy w historii koncert, podczas którego za pulpitem dyrygenckim stanęła Polka. Po występie który zakończył się ogromnym sukcesem słynny krytyk amerykański David Dubal powiedział: „Monika posiada to, czego brakuje wielu współczesnym dyrygentom – wielką wrażliwość i wspaniałe wyczucie brzmienia instrumentów”.
Monika Wolińska urodziła się w Chełmie i tam w wieku lat sześciu rozpoczęła edukację artystyczną. Ukończyła trzy kierunki studiów: skrzypce w klasie prof. Henryka Bałabana, prowadzenie zespołów wokalno-instrumentalnych w klasie prof. Janusza Staneckiego (Akademia Muzyczna w Bydgoszczy) oraz dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie prof. Ryszarda Dudka w Akademii Muzycznej w Warszawie. Edukację artystyczną kontynuowała uczestnicząc w kursach mistrzowskich prowadzonych między innymi przez Kurta Masura oraz Pierre’a Bouleza. W latach 2003-2009 Monika Wolińska współpracowała z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Warszawie. W sezonie 2007/2008 pełniła funkcję stałego dyrygenta Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. Od 2004 w charakterze asystentki współpracuje z Maestro Jerzym Semkowem. W sezonie 2007/2008 asystowała prof. Krzysztofowi Pendereckiemu. Koncertowała z wieloma orkiestrami w Polsce i na świecie, m.in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Polską Orkiestrą Radiową, The Susquehanna Symphony Orchestra, Lucerne Music Festival Orchestra, Orkiestrą Konserwatorium Muzycznego w Sankt Petersburgu, moskiewską Orkiestrą Kameralną „Moscovia”, Narodową Orkiestrą Mołdawii, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus oraz z większością orkiestr polskich filharmonii. Jako dyrygentka brała udział w wielu prestiżowych festiwalach. W 2004 roku debiutowała na Festiwalu Muzycznym w Lucernie. W 2007 roku wystąpiła na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Sankt Petersburgu z Orkiestrą i Chórem Konserwatorium Muzycznego im. Antona Rubinsteina. Również w 2007 roku zadebiutowała na jubileuszowym 50. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Monika Wolińska dokonała wielu prawykonań i nagrań archiwalnych utworów symfonicznych, w tym wiele utworów polskich kompozytorów współczesnych. Od 2003 roku jest wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie w styczniu 2012 roku otrzymała tytuł doktora habilitowanego sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej dyrygentura. W 2005 roku ukazała się jej książka zatytułowana: Stanisław Wisłocki – dyrygent i pedagog.
W 2011 roku została odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”.