Lasoń Ensemble Kameraliści Mikołowa

Lasoń Ensemble
Kameraliści Mikołowa

Lasoń Ensemble został założony w 2009 roku przez pięcioro muzyków, których połączyła pasja do muzyki kameralnej. Wszyscy członkowie zespołu – pianista Piotr Sałajczyk wraz ze skrzypkami Krzysztofem Lasoniem i Agnieszką Lasoń, altowiolistką Elżbietą Mrożek-Loską i wiolonczelistą Stanisławem Lasoniem – są absolwentami Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
W roku 2010 Lasoń Ensemble zdobył III nagrodę w Konkursie Muzyki Kameralnej „Contessa Tina Orsi Anguissola Scotti” w Val Tidone we Włoszech. Występował na Beijing Modern Music Festival w Pekinie, Międzynarodowym Festiwalu „Forum Muzyki Młodych” w Kijowie i Lwowskim Międzynarodowym Festiwalu „Wirtuozi”, oba na Ukrainie. Brał udział w nagraniach płyt monograficznych z muzyką Aleksandra Nowaka, Pawła Hendricha, Justyny Kowalskiej-Lasoń i Stanisława Bromboszcza dla firmy fonograficznej DUX i Polskiego Radia w Katowicach. Zarejestrował także muzykę do filmów: Klisze Pamięci, Mój Biegun i Lekcja Agaty.
Miasto Mikołów stało się domem i mecenasem Lasoń Ensemble. Za działalność na rzecz promocji miasta zespół otrzymał tytuł Mikołowianina Roku 2011.
Artyści zespołu są laureatami konkursów w Aix-en-Provence, Elblągu, Krakowie, Poznaniu, Oldenburgu i Warszawie. Doskonalili swoje umiejętności na kursach mistrzowskich u takich pedagogów, jak Zakhar Bron, Paul de Clerck, Marina Jaszwili, Yair Kless, Kurt Levin, Wolfgang Marschner, Marek Moś, Jeroen Reuling, Christoph Wyneken, Grigorij Żyslin, Krystian Zimerman. Koncertowali w Europie, Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Chinach, Kirgistanie, Gruzji, Indiach czy Nepalu. Krzysztof Lasoń, Elżbieta Mrożek-Loska i Piotr Sałajczyk wykładają w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.