Kwartet Śląski

Kwartet Śląski

Jeden z najwybitniejszych zespołów kameralnych w Europie powstał w roku 1978. Jego członkowie wywodzą się z Akademii Muzycznej w Katowicach. Doskonalili swe umiejętności na kursach mistrzowskich prowadzonych przez członków Kwartetów LaSalle, Amadeus, Juilliard, Smetana, Berg. Repertuar Kwartetu Śląskiego to ponad trzysta pozycji literatury kameralnej, w tym około dwustu to utwory XX wieku. Dokonał ponad sto prawykonań kwartetów smyczkowych kompozytorów polskich i obcych, z których znaczna część jest Kwartetowi Śląskiemu dedykowana.

W czasie trzydziestoletniej kariery zespół występował na takich festiwalach muzycznych, jak: Warszawska Jesień (dwudziestokrotnie, wykonując około czterdziestu utworów), Kuhmo Chamber Music Festival w Finlandii, Berliner Musiktage, Inventionen Berlin, Lerchenborg-Musikdage, Musicorama w Hongkongu, Festival de Saint-Denis w Paryżu, Wien Modern, Romaeuropa Festival w Rzymie, Festival Musique et Amitié w Bienne (Szwajcaria), Music Host w Odense, Musik- Biennale Berlin, Praga 2000, Europalia w Belgii, West Cork Chamber Music Festival w Irlandii, Tongyeong International Music Festival w Korei Południowej i wielu, wielu innych.

Kwartet Śląski dał około tysiąca koncertów w większości krajów europejskich oraz USA, Kanadzie, Japonii, Hongkongu i Korei Południowej. Występował z sukcesami w tak renomowanych salach koncertowych, jak: Concertgebouw i Ijsbreker w Amsterdamie, Konzerthaus w Wiedniu, Vredenburg w Utrechcie, De Unie w Rotterdamie, De Singel w Antwerpii, Konserwatorium w Brukseli, Schauspielhaus w Berlinie, Tivoli w Kopenhadze, Tonhalle w Düsseldorfie, Salle Pleyel w Paryżu, Merkin Hall w Nowym Jorku, Jordan Hall w Bostonie, Hoam Art Hall w Seulu czy Bellas Artes w Meksyku.

Kwartet Śląski stale nagrywa dla różnych stacji radiowych. Wydał ponad trzydzieści płyt z muzyką od Haydna do Pendereckiego, współpracując z takimi wytwórniami płytowymi, jak: Polskie Nagrania, CD Accord, Radio Katowice, WERGO, cpo, Olympia, Thesis, Partridge, Etcetera, Recital Company oraz EMI Music Poland.

Kwartet Śląski od 1993 roku jest organizatorem Festiwalu Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście”, w ramach którego współpracuje z całą plejadą artystów polskich i zagranicznych.

Od 2005 roku mecenasem Kwartetu Śląskiego jest Samorząd Miasta Gliwice, zaś Gliwicki Teatr Muzyczny – partnerem wspólnych projektów.