Kwartet OPiUM

Kwartet OPiUM

Kwartet OPiUM powstał w 2004 roku z inicjatywy czterech kameralistów, absolwentów Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Muzycy zdecydowali się założyć zespół pod koniec studiów i, chcąc zaistnieć na rynku muzycznym, od początku byli zdani wyłącznie na własną pracę i determinację.
Kwartet zadebiutował podczas Letniego Festiwalu im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach, po niespełna kilku miesiącach istnienia, zdobywając niezwykle ciepłe i pochlebne recenzje:
Młodzi artyści na scenie radziejowickiej pokazali się z jak najlepszej strony. Dysponują już niezłym warsztatem muzycznym, a razem tworzą dobrze rozumiejący się zespół. Gospodarz wieczoru przypomniał, że tydzień temu gościliśmy słynny Kwartet Śląski i życzył nowemu kwartetowi podobnych sukcesów.
Nazwa
OPiUM do czegoś przecież zobowiązuje. Ma to być opium dla publiczności. Skoro w Radziejowicach zadziałało, to pewnie i na innych scenach będzie podobnie. Możemy zatem mówić o wielce udanym debiucie.

Repertuar zespołu wykracza poza muzykę klasyczną. Kameraliści często współpracują z muzykami jazzowymi i aktorami, np. z Tomaszem Stańką, Jerzym Zelnikiem, Teresą Budzisz-Krzyżanowską i Anną Seniuk. Spotkania te owocują nie tylko wspólnymi nagraniami, koncertami czy występami na festiwalach (cykl nagrań dla Teatru Narodowego w Warszawie, Festiwal Chopiniana, Międzynarodowy Festiwal Gwiazd Forte-Piano w Toruniu), ale, co najważniejsze, prowadzą do współtworzenia unikalnych projektów artystycznych. Warto tutaj dodać, że jednym z ulubionych nurtów działalności Kwartetu jest prezentowanie autorskich programów koncertowych (według scenariuszy Magdaleny Małeckiej), np. Musica a la Polacca – oparty na muzyce polskiej, Tango Therapy – projekt audiowizualny bazujący na tangach Astora Piazzolli, Krzyż – Drzewo Kwitnące – koncert pasyjny inkrustowany poezją religijną od średniowiecza po współczesność.
Dotychczasowa działalność artystyczna Kwartetu pokazuje nie tylko szerokie spektrum zainteresowań, ale również wyraża twórczą postawę wobec muzycznej materii. Nazwa zespołu nawiązuje więc do idei tworzenia i poruszania się własnymi ścieżkami w muzycznej przestrzeni, będąc kontaminacją słów Opus i Universum. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że muzyka, czy też sztuka w ogóle, jest dla artystów i odbiorców swego rodzaju narkotykiem, nazwa OPiUM może być rozumiana także w inny sposób…