Joanna Kozłowska

Joanna Kozłowska

Urodziła się w Poznaniu, gdzie ukończyła wydział wokalny Akademii Muzycznej im.I.J.Paderewskiego. Już podczas studiów zdobyła pierwszą nagrodę na MiędzynarodowymKonkursie Wokalnym „Benson and Hadges Gold Award” w Londynie (1984), a rok póĄniej drugą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Rio de Janeiro.

Po ukończeniu studiów artystka została zaangażowana do Teatru Wielkiego w Poznaniu, gdzie śpiewa do dnia dzisiejszego. Poza tym zapraszana jest do wielu teatrów w Europie i Ameryce – Joanna Kozłowska występowała m.in. w Covent Garden w Londynie, Staatsoper w Wiedniu, Teatro Colon w Buenos Aires, Teatro alla Scala

w Mediolanie, Teatro La Fenice w Wenecji, Deutsche Oper w Berlinie, Bayerische Staatsoper w Monachium, Chatelet w Paryżu, Grand Théâtre w Genewie, Théâtre Royal de la Monnaie w Brukseli, Los Angeles Music Center w Los Angeles i Brooklyn Academy of Music w Nowym Jorku.

W repertuarze śpiewaczki znajdują się takie partie jak Liú (z Turandot Pucciniego), Pamina (z Czarodziejskiego fletu Mozarta), Marcelina (z Fidelia Beethovena), Donna Elvira i Zerlina (z Don Giovanniego Mozarta), Tatiana (z Eugeniusza Oniegina Czajkowskiego), Sandrina (z Rzekomej ogrodniczki Mozarta), Hrabina (z Wesela Figara Mozarta) i Mimi (z Cyganerii Pucciniego).

Joanna Kozłowska występuje także w dziełach oratoryjno – kantatowych. Do tej pory śpiewała m.in. partie sopranowe w obu Pasjach oraz Mszy h-moll Bacha, Requiem Mozarta, Małej Mszy Uroczystej Rossiniego, Eliaszu Mendelssohna-Bartholdy�ego, III Symfonii Góreckiego oraz cyklu pieśni Les nuits d�été Berlioza.

Artystka dokonała również kilku nagrań płytowych – partii Sandriny w Rzekomej ogrodniczce Mozarta (także w wersji video dla wytwórni Ricercar), III Symfonii Góreckiego z Filharmonią Warszawską pod dyr. Kazimierza Korda (dla Philipsa) oraz pieśni Chopina z towarzyszeniem Waldemara Malickiego.

Najbliższe plany Joanny Kozłowskiej obejmują występy w Opernhaus Zürich (Tamara w Demonie Antoniego Rubinsteina), w Oper der Stadt w Kolonii (Alice w Falstaffie Verdiego), w Zagrzebiu i Ljublianie (Leonora w Trubadurze Verdiego).

Obecnie Joanna Kozłowska pozostaje pod opieką wokalną pani Ireny Gałuszko z Wrocławia.