Janusz Wawrowski

Janusz Wawrowski

Urodzony w 1982 roku, jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków młodego pokolenia. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 6 lat. W 2004 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie profesora Mirosława Ławrynowicza. Od 2003 roku studiuje w Kunstuniversität w Grazu (Austria), w klasie profesora Yaira Klessa.

Janusz Wawrowski jest laureatem czołowych nagród w wielu krajowych i międzynarodowych konkursach skrzypcowych. W 1996 roku otrzymał II nagrodę Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Rodziny Grobliczów w Krakowie, I nagrodę Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie, w 1997 roku przyznano mu III nagrodę Międzynarodowego Konkursu Młodych Skrzypków w Kloster Schontal (Niemcy), w 2000 roku również III nagrodę Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Louisa Spohra we Freiburgu (Niemcy). W marcu 2006 roku Janusz Wawrowski zdobył III nagrodę Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Dawida Ojstracha w Odessie (Ukraina).

Występuje jako solista na koncertach kameralnych i symfonicznych w salach koncertowych Polski i Europy, zbierając przychylne opinie krytyków muzycznych.

Janusz Wawrowski jest zapraszany regularnie do wszystkich polskich filharmonii. Towarzyszą mu największe polskie orkiestry, jak Sinfonia Varsovia, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, Polska Orkiestra Radiowa, prowadzone przez wybitnych dyrygentów, wśród których są Gabriel Chmura, Krzesimir Dębski, Agnieszka Duczmal i Jerzy Maksymiuk.

Rozwój jego wybitnych zdolności artystycznych był wielokrotnie wspierany przez stypendia Ministerstwa Kultury. Obecnie jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Nagrywa dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.

Janusz Wawrowski jest jedynym polskim skrzypkiem, który wykonuje podczas koncertów komplet Kaprysów op. 1 Niccolo Paganiniego. Wolfgang Marschner stwierdził, że jego interpretacje można porównywać z grą „tylko kilku renomowanych europejskich skrzypków”. Konstanty Andrzej Kulka napisał: „…Już sam fakt wykonania wszystkich 24 Kaprysów wzbudza podziw i jest godny uznania. Sposób w jaki Pan Janusz Wawrowski wykonuje owe Kaprysy pozwala spokojnie patrzeć w przyszłość polskiej wiolinistyki”. Swoją opinię wyraziła także wielka Ida Haendel: „…Pan Janusz Wawrowski jest skrzypkiem o wyjątkowej wartości, który zasłużył sobie na wspaniałą karierę na scenie koncertowej”.