James Baillieu

James Baillieu

Uznany przez „Daily Telegraph” za pianistę będącego „klasą sam dla siebie”, jest laureatem Wigmore Hall/Kohn Foundation Song Competition, Das Lied – International Song Competition (2009, 2011), konkursów im. Kathleen Ferrier oraz im. Richarda Taubera. W 2012 roku otrzymał Geoffrey Parsons Award oraz Borletti-Buitoni Trust Fellowship. Od 2010 roku reprezentowany jest przez Young Classical Artist Trust w Londynie.
Jako solista i kameralista występuje w Europie i poza jej granicami, ponadto regularnie nagrywa dla programu BBC Radio 3. Współpracuje z takimi artystami, jak Lawrence Power, Mark Padmore, Sir Thomas Allen, Katherine Broderick, Annette Dasch, Dame Kiri Te Kanawa, Pumeza Matshikiza, Ben Johnson, Allan Clayton, Gerard Collett, Marcus Farnsworth, Jared Holt, Eri Nakamura, Catherine Wyn-Rogers, Jacques Imbrailo, Sarah-Jane Brandon, Kishani Jayasinghe oraz kwartetami Elias i Heath. Koncertował m.in. w Wigmore Hall (Londyn), Bridgewater Hall (Manchester), National Concert Hall (Dublin) oraz na takich festiwalach, jak Festspillene i Bergen, Spitalfields, Aldeburgh, Aix-en-Provence, Derry czy Norfolk & Norwich Festival. W ciągu ostatniego roku wystąpił w Wigmore Hall, St John’s Smith Square berlińskim Konzerthausie, wiedeńskim Musikverein, a także na festiwalach: Brighton, St Magnus, Belfast, Cheltenham oraz City of London Festival. Jako solista zadebiutował w Nottingham i Leeds oraz wystąpił z Ulster Orchestra.
James, jako doświadczony korepetytor, uczestniczy regularnie w Georg Solti Accademia di Bel Canto we Włoszech, gdzie pracował już m.in. z Mirellą Freni i Leo Nuccim, wykłada podczas Encuentro de Música y Academia de Santander w Hiszpanii, a także pracuje z wokalistami w ramach Jette Parker Young Artists Programme w Royal Opera House. Jest absolwentem Britten–Pears Young Artist Programme i stypendystą Samling Foundation. Występował podczas European Liedforum w Berlinie, a w 2011 roku, w ramach International Musicians Seminar Prussia Cove, współpracował z Gerhardem Schulzem. Wśród jego nagrań znajduje się płyta Vocalisa z flecistą Adamem Walkerem (Opus Arte) oraz The Canticles Brittena z Benem Johnsonem (Signum Classics).
W 2013 roku pianista objął opiekę nad koncertami pamięci Poulenca i Hahna na festiwalu w Brighton, wystąpił także podczas festiwalu w Bath oraz wykonał jeden z koncertów Mozarta z English Chamber Orchestra w Royal Festival Hall w Londynie oraz był rezydującym artystą na festiwalu w Verbier. W najbliższym czasie wystąpi w Wigmore Hall z takimi artystami, jak Lisa Milne, Sophie Bevan, Ian Bostridge, Ailish Tynan, Mark Padmore, Adam Walker, zarejestruje także, z Benem Johnsonem i Robinem Tritschlerem, kolejne nagrania dla programu BBC Radio 3.
James urodził się w Republice Południowej Afryki. Studiował na Uniwersytecie w Kapsztadzie oraz w Royal Academy of Music w Londynie pod kierunkiem Michaela Dusseka, Malcolma Martineau i Kathryn Stott. W 2007 roku otrzymał DipRAM oraz nagrodę Christian Carpenter Award w uznaniu jego wybitnych osiągnięć. W sezonie 2007/2008 został mianowany Hodgson Junior Fellow, a od 2011 roku uczy akompaniamentu jako profesor Royal Academy of Music, uhonorowany w 2012 roku tytułem ARAM (Honorary Associate of the Royal Academy of Music).