Jadwiga Rappé

Jadwiga Rappé

Jedna z najwybitniejszych śpiewaczek polskich. Studiowała na Wydziale Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Naukę śpiewu rozpoczęła u Zofii Brégy, kontynuowała zaś w Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie Jerzego Artysza. Otrzymała I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Bachowskim w Lipsku oraz Złoty Medal na Festiwalu Młodych Solistów w Bordeaux.

Jadwiga Rappé specjalizuje się w wykonawstwie muzyki oratoryjno-kantatowej różnych epok – od baroku do współczesności. Jej bogaty repertuar pieśniarski pozwala stworzyć kilkanaście zróżnicowanych stylistycznie programów recitalowych. Wykonuje wszystkie utwory Mahlera napisane na głos altowy. Uczestniczyła w prawykonaniach takich monumentalnych dzieł, jak Siedem bram Jerozolimy Pendereckiego w Jerozolimie pod dyrekcją Lorina Maazela (1997) czy Missa pro pace Kilara w Filharmonii Narodowej w Warszawie pod batutą Kazimierza Korda (2001). W marcu 2008 roku brała udział w światowej premierze III Sinfonietty „Gong” Ladislava Kubika, czeskiego kompozytora zamieszkałego w USA. Repertuar artystki obejmuje także partie altowe z oper Glucka, Händla, Ponchiellego, Verdiego i R. Straussa. Odniosła wielki sukces jako bogini Erda w tetralogii Pierścień Nibelunga Wagnera, którą to postać kreowała podczas produkcji premierowych m.in. w Deutsche Oper Berlin, Covent Garden w Londynie, Operze Królewskiej w Brukseli czy Wiener Staatsoper. Nagrała także tę partię dla wytwórni EMI pod dyrekcją Bernarda Haitinka.

Występuje w najsłynniejszych salach koncertowych Europy, Ameryki Północnej i Azji, współpracując z dyrygentami tej miary, co Riccardo Chailly, Sir Colin Davies, Nikolaus Harnoncourt, Armin Jordan, Marek Janowski, Kent Nagano, Krzysztof Penderecki i Antoni Wit. Uczestniczy w wielu renomowanych festiwalach, jak Salzburger Festspiele, Brucknerfest Linz, Wien Modern, Musiksommer Leipzig, Warszawska Jesień czy Wratislavia Cantans.

Dyskografia Jadwigi Rappé obejmuje 48 płyt kompaktowych nagranych dla takich wytwórni, jak: Teldec, Erato, Denon Classics, Orfeo, Philips, Decca, Chandos, CD Accord, Naxos i DUX. Siedem płyt wydanych w Polsce zdobyło nagrodę Fryderyk. Polskie Requiem Pendereckiego, nagrane z udziałem artystki dla firmy Naxos, było nominowane do nagrody Grammy 2005. Płyta Stanisław Moniuszko – Pieśni (nagrana wspólnie z Mają Nosowską) uzyskała w 2011 roku we Francji nagrodę Orphée d’Or, przyznawaną przez Académie du Disque Lyrique, i otrzymała wspaniałe recenzje na całym świecie.

Jadwiga Rappé jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, prowadzi liczne kursy mistrzowskie. Często jest zapraszana do udziału w jury konkursów wokalnych w kraju i zagranicą. W latach 2006–2009 była prezesem zarządu Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego.