Ilya Gringolts

Ilya Gringolts

Mimo młodego wieku Ilya Gringolts zdobył już bogate i wszechstronne doświadczenie artystyczne. Po ukończeniu studiów w klasie skrzypiec Tatiany Liberowej i kompozycji Żanny Metallidi w Petersburgu kontynuował naukę pod kierunkiem Itzhaka Perlmana w Juilliard School of Music. W 1998 roku zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „Premio Paganini” w Genui, gdzie przyznano mu także dwie nagrody specjalne: dla najmłodszego w historii konkursu zdobywcy I nagrody oraz za najlepszą interpretację Kaprysów Paganiniego. Znalazł się również w gronie dwunastu młodych artystów wybranych przez BBC do udziału w programie New Generation Artists.

W ostatnich latach Ilya Gringolts koncertował w wielu krajach Europy, Azji, Ameryki Północnej, a także w Australii, Afryce Południowej i Izraelu – z czołowymi orkiestrami świata, m.in. Mahler Chamber Orchestra, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, BBC Scottish Symphony, Royal Scottish National Orchestra, Israel Philharmonic, Royal Liverpool Philharmonic. Odbył intensywne tournée po Chinach z Lahti Symphony Orchestra, po Niemczech i Hiszpanii – z NDR Radiophilharmonie z Hanoweru oraz po Japonii – z NHK Symphony. Był zapraszany do udziału w znanych i prestiżowych festiwalach muzycznych – w Lucernie, Kuhmo, Colmar, Bukareszcie, Mediolanie, Monte Carlo, Londynie (Wigmore Hall, BBC Proms) i Petersburgu.

Repertuar artysty obejmuje szeroki wachlarz kompozycji od baroku po współczesność. Może poszczycić się prawykonaniami dzieł Petera Maxwella Daviesa, Augusty Read Thomas, Christophe’a Bertranda oraz Michaela Jarrella, współpracuje także z wieloma innymi kompozytorami. Często występuje z recitalami, a jako kameralista regularnie koncertuje z takimi muzykami, jak Yuri Bashmet, Lynn Harrell, Diemut Poppen, Vladimir Mendelssohn, Itamar Golan. W 2008 roku założył Gringolts String Quartet.

Po licznych, znakomicie przyjętych płytach – wydanych przez Deutsche Grammophon i Hyperion – dwa swoje kolejne albumy Ilya Gringolts poświęcił utworom Roberta Schumanna (I, II i III Sonata na skrzypce i fortepian – z Peterem Laulem, 2010, oraz Tria fortepianowe – z Dymitrem Kouzovem i Peterem Laulem, 2011). Płyta Taneyev – Chamber Music, nagrana wraz z Vadimem Repinem, Nobuko Imai, Lynnem Harrellem i Michaiłem Pletniewem, została nagrodzona w 2006 roku Gramophone Award.

Ilya Gringolts prowadzi klasę skrzypiec w Hochschule für Musik w Bazylei, jest także wykładowcą w Royal Scottish Academy of Music and Drama w Glasgow.