Hubert Rutkowski

Hubert Rutkowski

„Wrażliwy poeta dźwięku”; „można uznać grę pianisty za bliższą pewnych dawnych tradycji wykonawczych Friedmana lub Paderewskiego, niż skłaniającą się do dzisiejszych, często zbyt zdyscyplinowanych i nieomylnie zestandaryzowanych koncepcji wykonawczych”; „artysta ujmuje trafnym odczytaniem zawartej w utworach liryki, a po umiejętności wirtuozowskie sięga tylko wtedy, gdy muzyka tego wymaga” – tak pisze o pianiście polska, niemiecka oraz amerykańska prasa muzyczna.

Ważnym momentem w karierze Huberta Rutkowskiego było nagranie dzieł fortepianowych Juliana Fontany, przyjaciela i ucznia Fryderyka Chopina, oraz utworów Teodora Leszetyckiego dla wytwórni Acte Préalable (2007, 2008). W Roku Chopinowskim 2010 artysta nagrał płytę Pupils of Chopin z muzyką uczniów Fryderyka Chopina, która została wydana przez NAXOS. Od tego czasu Hubert Rutkowski prowadzi aktywną działalność koncertową w większości krajów Europy, Azji, Ameryki Łacińskiej i USA. Występował m.in. w ramach Schleswig-Holstein Musik Festival, „Raritäten der Klaviermusik” w Schloss vor Husum, Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku oraz Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Artura Rubinsteina w Łodzi.

Artysta zdobył wiele nagród w międzynarodowych i krajowych konkursach pianistycznych, m.in. Nagrodę Główną Konkursu Chopinowskiego w Hanowerze (2007), wyróżnienie „Medalla per Unanimitat” w 52. Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Marii Canals w Barcelonie (2006), I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2000) oraz III nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Wilnie (1999).

Hubert Rutkowski jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Po ukończeniu studiów w Warszawie odbył studia doktoranckie w macierzystej uczelni, jak również mistrzowskie studia podyplomowe w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu. W kwietniu 2010 roku został zatrudniony na stanowisku profesora Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu, zostając jednym z najmłodszych profesorów tej uczelni. Od listopada 2011 roku prowadzi również klasę fortepianu w Hochschule für Künste w Bremie.