Chór NFM

Chór NFM

Chór NFM został założony przez Andrzeja Kosendiaka w 2006 roku i od początku swego istnienia działa pod kierownictwem Agnieszki Franków-Żelazny. Bardzo szybko stał się czołowym zespołem na polskiej scenie chóralnej, m.in. dzięki bogatemu i wszechstronnemu repertuarowi, w którym znajdują się dzieła od renesansu po współczesność, a cappella i wokalno-instrumentalne (oratoria, opery i symfonie). Współpracował z tak znakomitymi dyrygentami, jak Paul McCreesh, Jacek Kaspszyk, Krzysztof Penderecki, James MacMillan, Łukasz Borowicz, Mike Brewer, Bob Chilcott i Jan Łukaszewski.

W ostatnim czasie Chór brał udział w wielu znaczących projektach. Nawiązał m.in. współpracę z takimi zespołami, jak Gabrieli Consort i Orkiestra NDR, z którymi wystąpił w Salle Pleyel w Paryżu i Barbican Centre w Londynie oraz na Schleswig-Holstein Music Festival i Gent Festival van Vlaanderen. W 2009 roku był pierwszym polskim chórem zaproszonym na legendarny festiwal BBC Proms w Royal Albert Hall. Przed licznie zgromadzoną publicznością wykonał wówczas Stworzenie świata Josepha Haydna. Niebawem otrzymał ponowne zaproszenie i w 2011 roku jeszcze raz połączył siły z Gabrieli Consort, by razem z solistami formatu Simona Keenleyside’a zaprezentować Eliasza Feliksa Mendelssohna. W 2011 roku zadebiutował ponadto w lipskim Gewandhausie, otrzymał także jedną z trzech głównych nagród festiwalu „Barokowe Wieczory” w Varaždinie w Chorwacji – Nagrodę Kantor za niezwykłe wykonanie dzieł Johanna Sebastiana Bacha.

W Polsce NFM Chór Filharmonii Wrocławskiej koncertuje m.in. z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Wroc­ław­skiej, Wrocławską Orkiestrą Barokową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, z orkiestrami Filharmonii Łódzkiej i Kaliskiej, a także Operą Wrocławską. Co roku występuje na Międzynarodowym Festiwalu Wratislavia Cantans.

Zespół brał udział w nagraniach kompozycji Franza Xavera Richtera pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka (2009), utworów Hanny Kulenty (Music 4) z Wrocławską Orkiestrą Kameralną Leopoldinum (2011) oraz monumentalnej Grande Messe des Morts Hectora Berlioza pod batutą Paula McCreesha (2011). W 2012 roku zostaną wydane płyty z oratorium Eliasz oraz z utworami Boba Chilcotta.

Ch