Andrzej Bauer

Andrzej Bauer

Andrzej Bauer, laureat pierwszej nagrody na Międzynarodowym Konkursie ARD w Monachium oraz laureat Międzynarodowego Konkursu „Praska Wiosna” i nagrody Parlamentu Europy, urodził się w Łodzi. W rodzinnym mieście ukończył studia pod kierunkiem prof. Kazimierza Michalika, a uzupełniał je pracując m.in. z André Navarrą, Miloąem Sadlo oraz Danielem Szafranem podczas kursów mistrzowskich. Stypendium ufundowane przez Witolda Lutosławskiego umożliwiło Andrzejowi Bauerowi dwuletnie studia w Londynie, w klasie prof. Williama Pleetha.

Andrzej Bauer nagrywał dla wielu zagranicznych rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych oraz brał udział w międzynarodowych festiwalach. Występował z recitalami i jako kameralista, a także jako solista z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi w większości krajów Europy, a także w Stanach Zjednoczonych i Japonii

Pierwsza płyta artysty, zawierająca m.in. utwory Schuberta, Brahmsa i Schumanna (Koch/Schwann) została wyróżniona kwartalną Nagrodą Niemieckiej Krytyki Płytowej. Na kolejnych płytach kompaktowych wiolonczelista utrwalił utwory Szostakowicza, Prokofiewa i Strawińskiego, a także Koncert wiolonczelowy Witolda Lutosławskiego. W 2000 roku ukazał się – pierwszy w historii polskiej dyskografii – jego dwupłytowy album z Suitami na wiolonczelę solo Jana Sebastiana Bacha.