Adam Zdunikowski

Adam Zdunikowski

Urodzony w 1966 roku w Warszawie swoje kontakty z muzyką rozpoczął w wieku 7 lat, śpiewając w warszawskim chórze chłopięcym „Lutnia”. W roku 1985 podjął studia w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie śpiewu solowego Romana Węgrzyna. W styczniu 1990 roku zadebiutował w warszawskim Teatrze Wielkim partią Clema w Małym kominiarczyku Brittena. W teatrze tym konsekwentnie rozszerzył swój repertuar operowy (obecnie obejmuje on 35 partii). W lutym tego samego roku (1990) podjął wspólpracę z Operą Kameralną w Warszawie zaowocowała ona udziałem w Festiwalu Mozartowskim (1990, 1991, 1996, 1998). Poza działalnością operową w stołecznych teatrach muzycznych na stale współpracuje z Operą Nova w Bydgoszczy i Operą Krakowską, a także występuje gościnnie w teatrach operowych Poznania, Wrocławia, Bytomia i Szczecina.
W roku 1996 nawiązał kontakt z Hamburską Staatsoper, z którą odbył tournée po Japonii (maj 1996). W maju 1991 roku uczestniczył w IV Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu, gdzie otrzymał wyróżnienie. W czerwcu 1992 roku został laureatem III nagrody na I Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Wokalistów im. St. Moniuszki w Warszawie.

Adam Zdunikowski posiada również bogaty repertuar oratoryjnokantatowy. Prowadzi działalność recitalową. W sezonie 1997/98 do bardziej znaczących można zaliczyć jego udział w takich wydarzeniach kulturalnych jak: europejska prapremiera Psalmów Jerozolimskich Noama Sheriffa pod dyrekcją kompozytora, światowa prapremiera Stabat Mater Stefaniego (dyr. Grzegorz Nowak), zakończenie obchodów 25-lecia „Sinfonii Varsovii” wykonaniem IX Symfonii Beethovena pod dyrekcją Jerzego Semkowa. W sezonie 1998/99 Adam Zdunikowski nawiązał współpracę z Narodni Divadlo w Pradze.