Krzysztof Bąkowski
Urodzony w Warszawie, kontynuuje rodzinne tradycje muzyczne. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął pod wpływem i kierunkiem swojego ojca, wybitnego skrzypka i pedagoga Zenona Bąkowskiego. Studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Indiana University w Bloomington (USA) u Tadeusza Wrońskiego i Josefa Gingolda. W roku 1990 został zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu na Skrzypce Solo im. Tadeusza Wrońskiego w Warszawie.
Artysta koncertował i prowadził wykłady podczas festiwali muzycznych m.in. w Louisville, Rotterdamie, Lerchenborgu, Arnhem, Apeldoorn, Berlinie, Odense, Mińsku, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu i Warszawie. Brał także udział w festiwalach organizowanych przez Polskie Radio poświęconych twórczości Karola Szymanowskiego i Grażyny Bacewicz.
Współpracuje z czołowymi polskimi orkiestrami (Orkiestra Filharmonii Narodowej, NOSPR, Sinfonia Varsovia) i wybitnymi dyrygentami, jak m.in. Antoni Wit, Kazimierz Kord, Jerzy Maksymiuk czy Jacek Kaspszyk.
Krzysztof Bąkowski ma na swoim koncie kilkadziesiąt prawykonań polskich i światowych utworów skrzypcowych – wielokrotnie jemu dedykowanych; m.in. Henryka Mikołaja Góreckiego, Pawła Szymańskiego, Hanny Kulenty, Tadeusza Wieleckiego, Aleksandra Lasonia. Dokonał ponad 50. nagrań dla rozgłośni radiowych i telewizyjnych w Polsce, Niemczech, Danii i Holandii, wśród których znajdują się (po raz pierwszy utrwalone na płycie) także Koncerty skrzypcowe Romana Palestra i Grażyny Bacewicz. Jego nagrania Concerto festivo Lasonia i Koncert ŕ rebours Wieleckiego (z NOSPR-em) reprezentowały Polskie Radio na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów w Paryżu w 1997 i 1999 roku oraz otrzymały wyróżnienia i rekomendacje do kilkudziesięciu radiofonii z całego świata. Płyta z nagraniem Partity i Łańcucha II Witolda Lutosławskiego z WOSPR-em pod dyrekcją Antoniego Wita dla firmy NAXOS odniosła również znaczący sukces, otrzymując doskonałe recenzje (sprzedawana jest na całym świecie z dużym powodzeniem) oraz wiele nagród, m.in. Diapason d´Or – prestiżowe wyróżnienie krytyków francuskich, Płyta Roku 1996 – tytuł przyznawany przez warszawski dziennik „Rzeczpospolita” oraz nominacje do dorocznych nagród brytyjskiego magazynu płytowego „Classic CD” i polskiego magazynu „Studio”.
Krzysztof Bąkowski jest obecnie koncertmistrzem Orkiestry Filharmonii Narodowej oraz profesorem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie