NFM Orkiestra LEOPOLDINUM

NFM Orkiestra
LEOPOLDINUM

Wrocławska Orkiestra Kameralna LEOPOLDINUM powstała w 1978 roku. Nazwa zespołu nawiązuje do jednego z najcenniejszych zabytków architektury barokowej w Europie Środkowej, słynącej ze znako­ mitej akustyki Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Pierwszy koncert odbył się w kwietniu 1979 roku pod batutą Tadeusza Strugały, jednego z inicjatorów założenia orkiestry. Wieloletnim szefem artystycznym orkiestry LEOPOLDINUM był wybitny muzyk i patron polskiej kameralistyki Karol Teutsch, w latach 1993-1995 funkcję tę pełnił skrzypek Jan Stanienda. Codzienną pracą LEOPOLDINUM kieruje od ponad dwudziestu lat jej koncertmistrz – Zbigniew Szufłat. Od stycznia 2007 szefem artystycznym zespołu jest Ernst Kovacic, artysta skrzypek i dyrygent z Wiednia, który specjalizuje się w prawykonaniach muzyki współczesnej.

Składający się ze znakomitych muzyków zespół LEOPOLDINUM, zdobył szerokie uznanie słuchaczy i krytyki na koncertach i festiwalach w Polsce i za granicą, występując w takich salach, jak: Philhar­ monie i Schau­ spielhaus w Berlinie, Tivolis Koncertsal w Kopenhadze, Teatro Victoria Eugenia w San Sebástian oraz na festiwalach: Tivoli w Danii, St. Gallen w Austrii, Festiwal Flandryjski w Belgii, Muziekfestival West-Brabant w Holandii, Bodenseefestival czy Weilburger Schlosskonzerte w Niemczech, Echternach w Luksemburgu, Périgord Noir we Francji, Estoril w Portugalii, oraz wielu festiwalach w kraju, m.in. Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans czy Musica Polonica Nova. Orkiestra LEOPOL­ DINUM wzięła udział w festiwalach
koordynowanych przez Instytut im. Adama Mickiewicza: Europalia w Belgii (2001), Roku Polskim we Francji (2004) oraz w Roku Polsko-Niemieckim w Niemczech (2005), a także w Poland 2006 – festiwalu
w Trondheim w Norwegii; a w październiku 2007 roku orkiestra LEOPOLDINUM reprezentowała Polskę na Festiwalu Europalia.Europa w Belgii.

Orkiestra nagrała kilkanaście płyt, z których Rossini Gala w wykonaniu Ewy Podleś (kontralt) i pod dy­ ­ rek­ cją Wojciecha Michniewskiego otrzymała Nagrodę Akademii Fonograficznej Fryderyk 1999 (DUX 0124).

LEOPOLDINUM działa w ramach Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu.