Stanisław Skrowaczewski

Zajmuje wyjątkową pozycję na międzynarodowej scenie muzycznej, będąc jednocześnie jedną z najwybitniejszych postaci współczesnej dyrygentury i wysoko cenionym kompozytorem. W 2013 roku, w wieku 90 lat, Skrowaczewski jest jedynym, najstarszym artystą, który stale dyryguje i komponuje, nieustannie osiągając na tych polach sukcesy.

Urodził się w 1923 roku we Lwowie. Mając 4 lata, rozpoczął naukę gry na fortepianie i skrzypcach. W wieku 7 lat skomponował pierwszy utwór symfoniczny, w wieku 11 lat zagrał pierwszy recital fortepianowy, a dwa lata później grał i dyrygował III Koncertem fortepianowym Beethovena. Rana ręki, jaką odniósł w czasie wojny, przekreśliła jego karierę pianistyczną. Artysta skoncentrował się więc na kompozycji i dyrygenturze. W 1946 roku został dyrygentem pierwszej polskiej orkiestry symfonicznej we Wrocławiu (tzw. pierwszej Filharmonii), a następnie dyrektorem Filharmonii Śląskiej w Katowicach (1949–54), Filharmonii Krakowskiej (1954–56) oraz stałym dyrygentem Filharmonii Narodowej w Warszawie (1956–59).

Lata powojenne (1947–49) Stanisław Skrowaczewski spędził w Paryżu, gdzie studiował u Nadii Boulanger i uczestniczył w założeniu awangardowej grupy Zodiaque. W 1956 roku wygrał Międzynarodowy Konkurs Dyrygencki w Rzymie. W 1958 roku na zaproszenie George’a Szella pojechał do USA – tam zadebiutował z Cleveland Orchestra. Debiut ten zaowocował współpracą z New York Philharmonic oraz orkiestrami symfonicznymi w Pittsburghu, Cincinnati i Minneapolis, gdzie w 1960 roku Stanisław Skrowaczewski objął stanowisko dyrektora muzycznego Minneapolis Symphony Orchestra (obecnie Minnesota Orchestra), piastując je przez 19 lat. W latach 60. ubiegłego wieku zadyrygował po raz pierwszy taki orkiestrami, jak Royal Concertgebouw, London Symphony, Chicago Symphony, Boston Symphony, Los Angeles Philharmonic, a także wystąpił w Wiener Staatsoper i Metropolitan Opera. Szczególnie często współpracował w tym czasie z Philadelphia Orchestra, Cleaveland Orchestra oraz Berliner Philharmoniker.

W latach 1984–91 Skrowaczewski był głównym dyrygentem Hallé Orchestra. Z zespołem tym koncertował w całej Anglii, odbywał podróże koncertowe po Europie i Stanach Zjednoczonych oraz nagraniami dla firm płytowych RCA, Chandos i Pickwick/Carlton. W 2007 roku rozpoczął trzyletnią współpracę, jako główny dyrygent, z Yomiuri Nippon Symphony Orchestra w Tokio, której wiele koncertów pod batutą Stanisława Skrowaczewskiego zostało utrwalonych live przez Columbia Records. W marcu 2010 roku zakończył trzyletnią współpracę, otrzymując tytuł honorowego dyrygenta tej orkiestry.

Obecnie Stanisław Skrowaczewski jest honorowym dyrygentem Minnesota Orchestra, z którą współpracuje od 50 sezonów, i pierwszym dyrygentem gościnnym Deutsche Radio Philharmonie (wcześniej Saarbrücken Radio Symphony Orchestra). Ponadto współpracuje jako dyrygent gościnny z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach oraz NHK Symphony Orchestra w Tokio. Regularnie koncertuje w Ameryce Południowej, Skandynawii, Europie i Japonii. W maju 2011 roku wystąpił m.in. z Berliner Philharmoniker, dając trzy wspaniałe wykonania III Symfonii Brucknera.
Maestro Skrowaczewski jest nadal aktywny jako kompozytor, a jego utwory były niedawno wykonywane przez Orkiestrę Symfoniczną Radia Bawarskiego, Deutsche Radio Philharmonie, Bruckner Orchester Linz, Yomiuri Nippon Symphony oraz Minnesota Orchestra. Koncert na orkiestrę (1985) oraz Passacaglia immaginaria (1995) zdobyły nominacje do Nagrody Pulitzera. Wcześniej nagrodzone kompozycje to m.in. Uwertura (1947) – Konkurs im. Karola Szymanowskiego w Warszawie (II nagroda), oraz Ricercari notturni (1977) – Kennedy Center Friedheim Award (pierwsza edycja w 1978 roku). Dzieło Music for Winds (2009) zostało zamówione przez konsorcjum 9 orkiestr z USA, Niemiec, Austrii i Japonii. Jego utwory znalazły się na płytach takich wydawnictw fonograficznych, jak Oehms Classics, Reference Recordings, Albany Records oraz Innova Recordings.
Na szczególną uwagę w obszernej dyskografii Stanisława Skrowaczewskiego zasługują komplety symfonii Brucknera i Beethovena nagrane z Saarbrücken Radio Symphony Orchestra (obecnie Deutsche Radio Philharmonie) dla Arte Nova Classics (obecnie Oehms Classics), cieszące się ogromnym uznaniem krytyki. Komplet symfonii Brucknera zdobył Cannes Classical Award 2002 w kategorii „Muzyka orkiestrowa XVIII–XIX w.”, trafił również na listę „Top Ten Discs of the Decade” BBC Music Magazine. Najnowsze nagrania dyrygenta to I i VI Symfonia Szostakowicza nagrane z Hallé Orchestra (część całej serii).

W 1999 roku z rąk Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej artysta odebrał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Maestro otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznych we Wrocławiu (2004) i w Katowicach (2012). W 2012 roku Amerykańskie Towarzystwo Brucknerowskie przyznało Stanisławowi Skrowaczewskiemu Kilenyi Medal of Honor za genialne interpretacje muzyki Antona Brucknera; poprzednimi laureatami tego wyróżnienia byli tacy artyści, jak Bernard Haitink, Siergiej Kusewicki, Arturo Toscanini czy Bruno Walter.

W 2011 roku ukazała się obszerna biografia Stanisława Skrowaczewskiego pod tytułem Seeking the Infinite: The Musical Life of Stanisław Skrowaczewski, napisana przez Fredericka Harrisa, Jr. Książka dostępna jest w języku angielskim na stronie seekingtheinfinite.com.