Shanghai Quartet

Okrzyknięty przez magazyn The Strad „kwartetem o rzadko spotykanej wytworności i wspaniałej muzykalności”, Shanghai Quartet zyskał opinię jednego z najwybitniejszych kwartetów na świecie. Założony w Konserwatorium w Szang­haju (1983), ten wszechstronny zespół znany jest z żarliwej muzykalności, zadziwiającej techniki i inspirowanej wielokulturowością in­nowacyjności. Elegancja w łączeniu delikatnej muzyki wschodu z repertuarem zachodnim pozwala kwartetowi koncertować i nagrywać na całym świecie.

Shanghai Quartet współpracował z tak znakomitymi artystami, jak wiolonczeliści Yo-Yo Ma i David Soyer; flecistka Eugenia Zukerman; gitarzyści Eliot Fisk i Sharon Isbin; pianiści Gerhard Oppitz, Jean-Yves Thibaudet, Menahem Pressler, Ruth Laredo i Joseph Kalichstein; skrzypek Arnold Steinhardt. Regularnie koncertują w najważniejszych ośrodkach muzycznych Europy i Ameryki Północnej, między innymi w Londynie, Hamburgu, Mediolanie, Amsterdamie, Detroit, Los Angeles, Filadelfii, Portland, Princeton, St. Paul, Toronto i Waszyngtonie, gdzie często występuje we Freer Gallery. Kwartet odbywa częste tournées w największych miastach azjatyckich w Chinach, Japonii i Korei. Występował także w Australii i Nowej Zelandii, na Festiwalu Casalsa w Puerto Rico i Festiwalu Muzyki Kameralnej w West Cork (Irlandia).

Członkowie kwartetu mogą pochwalić się dużymi osiągnięciami dydaktycznymi. Obecnie związani są z Uniwersytetem Montclair, gdzie prowadzą kursy muzyki kameralnej i udzielają indywidualnych lekcji. Od 1990 roku współpracują z Uniwersytetem w Richmond. Są także stałymi gościnnymi profesorami w Konserwatorium w Szanghaju. Mieli stały angaż na festiwalach w Tanglewood i Rawinii, wystąpili też kilkakrotnie na festiwalu Mostly Mozart w Lincoln Center i w ramach cyklu „Wielcy wykonawcy”. Członkowie kwartetu asystowali także Juilliard String Quartet w Juilliard School of Music.

Shanghai Quartet od dawna jest popularyzatorem muzyki współczesnej. Najnowszy projekt to zamówienie od Chamber Music America. Dokonali także pierwszego wykonania Kwartetu nr 2 op. 60 Lowella Liebermanna dla uczczenia stulecia Narodowej Federacji Klubów Muzycznych oraz dzieła Bright Shenga zamówionego przez Uniwersytet w Richmond i Freer Gallery dla uczczenia 10-lecia ich pobytu na Uniwersytecie.

Zespół dokonał wielu nagrań płytowych dla wytwórni Delos International. W 2002 roku wydano w Stanach Zjednoczonych zbiór 24 chińskich pieśni ludowych, zatytułowany ChinaSong. Znalazła się w nim muzyka zaaranżowana przez Yi-Wen Jianga, którą zapamiętał jako dziecko z czasów Rewolucji Kulturalnej w Chinach. W 2003 roku ukazało się nagranie z muzyką Brighta Shenga dla wytwórni Bis, zatytułowane Silent Temple. Inne nagrania to zgrabne połączenie Kwartetu Ravela z Kwartetem e-moll i Novel­letten Franka Bridge´a; The Flowing Stream – chińskie pieśni ludowe i poematy symfoniczne Zhou Longa, z partią chińskiej lutni w wykonaniu Min Xiao-Fena; oraz album z muzyką Brahmsa (Kwartet B-dur op. 67/3 i Kwintet F-dur op. 88/1), z gościnnie grającym na skrzypcach Arnoldem Steinhardtem.

Shanghai Quartet jest zwycięzcą prestiżowego konkursu Chicago Discovery (1987), zdobył drugie miejsce na Międzynarodowym Konkursie Kwartetów Smyczkowych w Portsmouth (obecnie międzynarodowy konkurs w Londynie) w 1985 roku i został nominowany do międzynarodowej nagrody muzycznej Asahi Broad­casting Company po swoim pierwszym tournée na Daleki Wschód (1996). Uczestniczył w zajęciach prowadzonych przez Tokyo String Quartet i Vermeer Quartet.