Rika Miyatani

Ur. w 1971 r. w Japonii, naukę gry na fortpianie rozpoczęła w wieku 5 lat. W latach 1983-96 studiowała w szkole muzycznej Toho Gakuen w Japonii. Od 1993 roku pracowała pod kierunkiem Piotra Palecznego, Haliny Czerny-Stefańskiej i Jacques’a Rouviera. W 1995 odniosła wielki sukces zdobywając I nagrodę na konkursie Iizuka. W tym samym roku zdobyła V Nagrodę w Konkursie Chopinowskim w Warszawie, po którym wzięła udział w serii koncertów galowych na Tajwanie i w Japonii, grając z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie pod dyr. Kazimierza Korda.

Wiosną 1996 r. zakończyła podyplomowe studia pianistyczne. Od tego czasu wiele koncertuje solo i z orkiestrami. Występowała m.in. z Orkiestrą Filharmonii Japońskiej, Tokijską Orkiestrą Symfoniczną, Tokijską Filharmonią, Orkiestrą Yomiuri Nippon i Filharmonią Narodową w Warszawie.

Debiutowała w takich salach koncertowych jak Suntory w Tokio i Izumi w Osace. Występuje także w Europie, m.in. w Wiedniu, Warszawie i Paryżu (Salle Pleyel).

Za swoje pierwsze występy Rika Miyatani otrzymała wiele nagród, m.in. Nagrodę Japońskiego Towarzystwa Chopinowskiego dla Najlepszego Chopinisty roku 1996, nagrodę Hida-Furukawa i nagrodę miasta Chofu.

Uważana jest za jedną z najbardziej obiecujących gwiazd wśród japońskich pianistów młodej generacji.