Piotr Beczała

Piotr Beczała

Urodzony w południowej Polsce tenor, studiował m.in. u Jana Ballarina, Pavela Lisiziana i Seny Jurinac. W latach 1992-97 występował w Landestheater w Linzu. W roku 1996 zadebiutował w Zürcher Oper w partii Rinuccia – od tej pory występował na tej scenie jeszcze wielokrotnie (w ostatnim czasie m.in. jako Orombello w Beatrice di Tenda Belliniego, Elvin w Lunatyczce, Książę w Rigoletcie, Belmonte w Uprowadzeniu z Seraju i Jenik w Sprzedanej narzeczonej Smetany). Rok 1997 przyniósł mu udany debiut na Salzburger Festspiele, gdzie wystąpił w roli Tamina; partią tą debiutował także w Monachium, Kolonii, w Deutsche Oper w Berlinie, wiedeńskiej Staatsoper i paryskiej Grand Opéra National. Odnosił sukcesy występując w Królu Rogerze Szymanowskiego i Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego w Amsterdamie i Paryżu, jako Książę i Leński w Ham-burgu, jako Książę także w Deutsche Oper w Berlinie, jako Vaudémont w Jolancie Czajkowskiego w Wiedniu, jak też jako Śpiewak w Kawalerze srebrnej róży w Bruk-seli, Hamburgu i Deutsche Staatsoper w Berlinie. Jego najbliższe plany zawodowe obejmują debiuty w partiach: Rudolfa (La Bohčme) w Amsterdamie i tytułowego Fausta w operze Gounoda w londyńskim Covent Garden. W Zurychu wystąpi jako Leński i Don Ottavio, w operze we Frankfurcie jako bohater tytułowy w Werterze Masseneta, w Atenach, Berlinie, Hamburgu i Frankfurcie jako Alfred w Traviacie; w Cleveland zaśpiewa po raz pierwszy w Requiem Verdiego.

Jego działalność koncertowa obejmuje m.in. występy w Te Deum Brucknera pod dyrekcją Carla Marii Giuliniego, oraz na koncertach inaugurujących Wiener Festwochen w roku 1997 i 1998, z Wiener Philharmo-niker pod dyrekcją Riccardo Mutiego. Występował w koncertach na festiwalu w Salzburgu, w Graz, Montpelier, Montreux, Amsterdamie, Lipsku, Dreźnie, Mediolanie i Paryżu.

Zrealizował następujące nagrania CD: Uprowadzenie z Seraju Mozarta (Arte Nova), Święta Ludmiła Dvoráka (Orfeo), Simplicjusz Hartmanna (EMI), Romeo i Julia Berlioza (SWR/Hänssler) i Die Rheinnixen Offen-bacha (Accord), a także nagrania DVD: Simplicjusz, Eugeniusz Oniegin i Czarodziejski flet. W najbliższym czasie ukaże się pierwsza solowa płyta artysty z pieśniami Szymanow-skiego, jak również nagranie CD Jolanty Czajkowskiego oraz DVD Uprowadzenie z Seraju i Wesoła wdówka z jego udziałem.