Piotr Anderszewski

Piotr Anderszewski

Urodził się w 1969 roku. Studiował w konserwatorium w Lyonie i Strasbourgu, na Uniwersytecie Południowej Kaliforni w Los Angeles i w Akademii Muzycznej w Warszawie. W trakcie studiów występował z recitalami w Polsce i Stanach Zjednoczonych.
W roku 1990 wziął udział w renomowanym konkursie pianistycznym w Leeds, gdzie artystyczną sensacją stało się jego półfinałowe wykonanie Wariacji na temat Diabellego Ludwiga van Beethovena. Już kilkanaście miesięcy po tym konkursie pianista zadebiutował z ogromnym sukcesem w londyńskiej Wigmore Hall. Zaproszony został na kolejne recitale w Irlandii, Menchester, Cambridge, Oxford i Londynie.
Pianista rozpoczął współpracę z orkiestrami symfonicznymi, występując w Royal Festival Hall m. in. z London Philharmonic Orchestra z Koncertem c-moll Beethovena w programie. Wykonał też Koncert G-dur Ravela z Orkiestrą Filharmoniczną z Hong-Kongu.
Z niezwykłym aplauzem spotkały się jego pierwsze występy kameralne ze skrzypaczką Viktorią Mullovą, zapoczątkowane w 1992 roku serią koncertów w Niemczech i Paryżu, uwieńczone nagraniem dwóch płyt kompaktowych dla Philips’a.
Następne recitale w Szwajcarii potwierdziły jego rosnącą sławę, a występ w londyńskiej Queen Elisabeth Hall w cyklu „International Piano Series” stał się kolejnym ogromnym sukcesem.
Oceny krytyków podkreślają niezwykłą osobowość młodego pianisty, oryginalność jego interpretacji, wybitny talent i zaskakującą dojrzałość artystyczną.