Michał Karol Szymanowski

Michał Karol Szymanowski

Jeden z najbardziej obiecujących polskich pianistów młodego pokolenia. Urodził się w 1988 roku w Bydgoszczy w rodzinie z tradycjami muzycznymi. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu Katarzyny Popowej-Zydroń oraz dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie Zygmunta Rycherta. Obecnie kontynuuje studia pianistyczne w ramach studiów doktoranckich oraz pełni funkcję asystenta na macierzystej uczelni. Doskonali swoje umiejętności także w berlińskiej Hochschule für Musik Hanns Eisler, w klasie fortepianu Eldara Nebolsina.

Znalazł się w gronie laureatów 16 ogólnopolskich i 7 międzynarodowych konkursów pianistycznych otrzymując m. in.: 2. nagrodę w Asia-Pacific International Fryderyk Chopin Piano Competition w Daegu w Korei (2015), 2. nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie (2012), 3. nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2010), 5. nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pamięci Vladimira Horowitza w Kijowie (2007), czy 2. i 5. nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2008, 2015). W 2011 roku zwyciężył w konkursie o stypendium Yamaha Music Foundation of Europe.

Michał Szymanowski występował w Polsce, Europie (m. in. w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Francji, Belgii, Szwajcarii), Azji (w Japonii, Korei) oraz za oceanem (w USA, Brazylii, Argentynie czy Wenezueli). Koncertował w Pałacu Narodów ONZ w Genewie, w Auli Pawła VI w Watykanie (koncert dla Benedykta XVI), w Belwederze dla prezydenta Komorowskiego oraz w wielu filharmoniach na całym świecie. Gościł na festiwalach w Polsce i za granicą, w tym na Oficina de Música w Kurytybie, Chopiniana w Buenos Aires, Festival Europeo de Solistas w Caracas, Festival Pianistico w Rzymie, Long Lake Festival w Lugano i Festiwalu „Chopin i Jego Europa?, podczas którego wystąpił w Filharmonii Narodowej w Warszawie na jednym koncercie z Marthą Argerich.

Współpracował ze znakomitymi dyrygentami, takimi jak Alfredo Rugeles, Medardo Caisabanda, Jacek Kaspszyk, Antoni Wit czy Marek Pijarowski, grając z towarzyszeniem m.in. Teresa Carreño Youth Orchestra of Venezuela, Orkiestry Symfonicznej Teatru Narodowego w Brasilii, Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestry Filharmonii Krakowskiej, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej, Polskiej Orkiestry Radiowej, Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus oraz Capelli Bydgostiensis.

Oprócz repertuaru solowego Michał Szymanowski często wykonuje również muzykę kameralną, koncertując z Kwartetem Śląskim, Erzhanem Kulibaevem, Benedictem Kloecknerem, Anną Marią Staśkiewicz, Marią Machowską i innymi artystami.

W 2011 roku ukazał się debiutancki album artysty – Michał Szymanowski Piano Recital (CD Accord) – z utworami Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego i Karola Szymanowskiego. Został wysoko oceniony przez krytykę; w jednej z recenzji napisano: „Niepospolity talent, po którym można wiele oczekiwać?.