Marek Moś

Wybitny skrzypek i dyrygent. Kształcił się w Bytomiu i Katowicach. Jego pedagogami byli Kazimierz Dębicki i Andrzej Grabiec.

Założyciel Kwartetu Śląskiego – zespołu, który w szybkim czasie stał się jednym z najwybitniejszych kwartetów smyczkowych w Europie. Z kwartetem tym występował na najbardziej prestiżowych festiwalach i najznakomitszych estradach świata – m.in. w: Konzerthaus w Wiedniu, Concertgebouw i Ijsbreker w Amsterdamie, Vredenburg w Utrechcie, Schauspielhaus w Berlinie, Tivoli w Kopenhadze, Tonhalle w Düsseldorfie, De Singel w Antwerpii, Merkin Hall w Nowym Jorku i Jordan Hall w Bostonie.

Również z Kwartetem Śląskim artysta dokonał około 30 prawykonań utworów polskich i obcych, z czego część jest dedykowana zespołowi. Marek Moś ma w swoim dorobku artystycznym wiele nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji, a także dla firm fonograficznych (Partridge, Thesis, Olympia, Wergo, CD Accord).

Płyty, w nagraniu których uczestniczy artysta, zdobywają liczne wyróżnienia i nagrody. Monograficzna płyta z utworami H. M. Góreckiego zdobyła nagrodę przemysłu fonograficznego „Fryderyk`95”. Kolejny tytuł „Fryderyka” oraz wyróżnienie „Płyta Roku” magazynu „Studio” za rok 1997 zdobyła ostatnia płyta zespołu z nagraniami kwartetów K. Szymanowskiego i W. Lutosławskiego. Marek Moś jest również laureatem wielu nagród, m.in.: nagrody Konkursu Muzyki Współczesnej w Krakowie (1979), nagrody Międzynarodowej Trybuny UNESCO w Paryżu (1984, 1988), nagrody Związku Kompozytorów Polskich (1994).

Poza ożywioną działalnością koncertową i nagraniową Marek Moś wykłada również na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Od roku 1998 roku jest dyrektorem artystycznym założonej przez siebie Orkiestry Miasta Tychy AUKSO.