Łukasz Kuropaczewski

Łukasz Kuropaczewski

W 2003 roku, tuż po ukończeniu Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Piotra Zaleskiego, Łukasz został zaproszony przez mistrza gitary Manuela Barrueco do jego ekskluzywnej klasy w Peabody Conservatory of the Johns Hopkins University w Baltimore, Maryland.

Takie wyróżnienie spotyka tylko najlepszych młodych gitarzystów , u których Maestro Barrueco dostrzega iskrę Bożą. W Łukaszu znalazł najpewniej prawdziwy ogień. Po trzech latach indywidualnych lekcji mistrz wypowiada się o swoim podopiecznym w słowach najwyższego uznania i zaprasza do udziału w filmie dokumentalnym ,,Manuel Barrueco – talent i życie´´.

Łukasz nie chowa swojego talentu przed światem, koncertuje na prawie wszystkich kontynentach, nagrywa płyty, zdobywa prestiżowe nagrody. Przebywając na codzień pod okiem mistrza w Baltimore nie zapomina o wiernych słuchaczach w Polsce. Występuje solo i w duecie ze znakomitą skrzypaczką Katarzyną Bryłą, koncertuje z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych.

W 2005 roku wystąpił na uroczystym koncercie The Last Night of the Proms w Krakowie, replice powszechnie znanego wydarzenia muzycznego z londyńskiego Royal Albert Hall. Zagrał tam Concierto de Aranjuez Joaquina Rodrigo z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Polskiego Radia, pod batutą brytyjskiego dyrygenta – Marka Fitz-Geralda.

,,Concierto de Aranjuez´´ to także jego przedostatnia płyta, nagrana w 2003 roku. Dwie poprzednie płyty to ,,Recital Gitarowy´´ (1998) oraz ,,Łukasz Kuropaczewski gra Muzykę Hiszpańską´´ (2000). Wszystkie zdobyły uznanie krytyki. Talent i energia twórcza Łukasza Kuropaczewskiego sprawiają, że nie sposób tu wymienić jego wszystkich ważnych dokonań.

Zainteresowani bliższym przyjrzeniem się jego drodze artystycznej i dyskografii, z pewnością odnajdą bogactwo treści na stronie internetowej artysty – www.kuropaczewski.com.


Szymon Mucha