Lilianna Stawarz

W 1988 roku ukończyła z wyróżnieniem Warszawską Akademię Muzyczną w klasie klawesynu Władysława Kłosiewicza, a dwa lata później uzyskała dyplom Conservatoire National de Region de Rueil-Malmaison w klasie Huguette Dreyfus.

Jest laureatką pierwszego Ogólnopolskiego Konkursu Klawesynowego im. Wandy Landowskiej w Krakowie (II nagroda), Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku i finalistką Międzynarodowego Konkursu Klawesynowego w Paryżu. Uczestniczyła w licznych kursach mistrzowskich poświęconych problemom wykonawczym muzyki baroku (Akademia Musicale w Sienie, kursy mistrzowskie w Innsbrucku, Villecrose, Krakowie).

Artystka od 1991 roku związana jest z Warszawską Operą Kameralną, gdzie oprócz współpracy jako klawesynista-kameralista, występuje też i prowadzi od klawesynu większe dzieła instrumentalne, i wokalno-instrumentalne, jak: Pasja wg św. Marka J. S. Bacha, Dydona i Eneasz Purcella, Tetyda na Scyros A. Scarlattiego, Pieśni i Aryje – utwory XVIII wiecznych polskich kompozytorów, czy cykl sześciu koncertów – Marcin Mielczewski znany i nieznany.

Brała udział w nagraniu sześciu płyt kompaktowych z muzyką XVII wieku (Opera Omnia Marcina Mielczewskiego) oraz płyty z dziełami kompozytora polskiego baroku – Damiana Stachowicza. Wraz z Jean-Claude Malgoirem uczestniczyła w przygotowaniu i wykonaniu oper: Alceste Lully´ego (1997), Catone in Utica Vivaldiego (1998), Powrót Ulissesa Monteverdiego, Tancrede Campry.

Na niwie kameralistyki Lilianna Stawarz współpracowała m.in. z Małgorzatą Wojciechowską (CD), Arturem Stefanowiczem (CD), Olgą Pasiecznik (CD), Martą Boberską, Dorotą Lachowicz, Simonem Standage´m. Ponadto często koncertuje, w kraju jak i zagranicą, z zespołem muzyki dawnej Il Tempo (Brugia, Bruksela, Moskwa, Nowy Jork, Nowy Brunszwik, Rzym, Berlin), nagrała z nim także kilka płyt.

Od 1993 roku jest wykładowcą letnich kursów Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie, gdzie oprócz zajęć ze studentami uczestniczy w licznych koncertach. Prowadzi także od 2003 roku, jako adiunkt, klasę klawesynu w Warszawskiej Akademii Muzycznej, w filii w Białymstoku.