Kai Wessel

Studiował teorię muzyki (w klasie prof. R. Ploegera), kompozycję (w klasie prof. dr F. Döhla) i śpiew (w klasie prof. Ute von Garczynski – ukończony z wyróżnieniem) w Akademii Muzycznej w Lubece. Podczas studiów uczęszczał także na zajęcia z zakresu wykonawstwa muzyki barokowej w Schola Cantorum Basiliensis (René Jacobs).

W latach 1984-1990 orzymał wiele nagród, m.in nagrodę specjalną German Theater Society za najlepszą interpretację dzieła współczesnego (Berlin 1988) oraz nagrodę na konkursie Musica Antiqua Festiwalu Flandryjskiego w Brugii. Był także stypendystą Studienstiftung des Deutschen Volkes i DAAD (studiował u Petera Kooy’a w Hilversum w Holandii). Pracował jako asystent René Jacobsa przy przygotowaniu oper P.A. Cestiego, F. Cavallego i C.W. Glucka na Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej w Innsbrucku, dla radia WDR oraz Opery Narodowej w Hamburgu.

Jako jeden z czołowych kontratenorów jest zapraszany na festiwale muzyczne na całym świecie i do licznych teatrów operowych (Freiburg, Bazylea, Barcelona, Nicea i inne). Nagrał ponad 40 CD pod dyrekcją Philippe Herreweghe, Wiliama Christie, Jordi Savalla, Tona Koopmana, Michaela Schneidera, Martina Haselböcka, Nicholasa McGegan, Reinharda Goebela, Sigiswalda Kuijkena, Gustava Leonhardta, Michela Corboza, Hans-Wernera Henze i innych.

Jest wykładowcą śpiewu i barokowych praktyk wykonawczych w Wyższej Szkole Muzycznej w Kolonii, regularnie wykłada także na letnich kursach w Austrii i Polsce.