Boris Carmeli

Jeden z najznakomitszych wykonawców w dzisiejszym świecie muzycznym. Studia muzyczne ukończył w Mediolanie i Rzymie. Jest świetnym pianistą, biegle też opanował siedem języków. Jego talent odkrył jeden z ostatnich Wielkich ? Maestro Tullio Serafin, który pierwszy zaangażował go do mediolańskiej La Scali.

Niezwykle rozległy repertuar Carmelego, obejmujący ponad 70 oper i 60 oratoriów, zapewnia mu pełną swobodę w wyborze przedsięwzięć artystycznych. Regularnie występuje w największych teatrach operowych na świecie takich, jak mediolańska La Scala, sceny w Rzymie, Florencji, Wenecji, Neapolu, Paryżu, Wiedniu, Berlinie, Monachium, Hamburgu, Madrycie, Tokio, Osace i Rio de Janeiro. Jest też częstym gościem międzynarodowych festiwali m.in.: festiwalu w Salzburgu, Holland-Festival, Berliner Festwochen, Wiener Festwochen, Maggio Musicale Fiorentino, Sagra Musicale Umbra w Perugii, Aix-en-Provence i wielu innych. Występował z najwybitniejszymi dyrygentami naszych czasów: Karajanem, Giulinim, Mehtą, Bertinim, Bernsteinem, Ahronovitchem, Celibidache, Albrechtem, Caridisem, Ceccato, Mutim, Maazelem, Sawallischem, Kubelikiem, Scherchenem, Barbirollim, Menuhinem, Doratim, Ansernetem, Markevitchem, Pre^trem, Semkowem, Richterem, Pendereckim, Jochumem, Skrowaczewskim, Rostropowiczem, Chaillym, Dutoit, Magą, Zagroskiem, Zinmanem, Macalem, Frühbeckiem de Burgos i Kordem.

Ostatnio koncertował z Los Angeles Philharmonic pod dyrekcją Zubina Mehty oraz Berlińskimi Filharmonikami z Sir Yehudim Menuhinem. Wziął także udział w przedstawieniu Iwana GroĽnego z Philadelphia Orchestra pod dyrekcją Riccarda Mutiego w Carnegie Hall. Również w tym samym teatrze wystąpił w Requiem Verdiego. Koncertował z orkiestrami symfonicznymi Bostonu, Chicago, San Francisco i Pittsburgha. Wystąpił także w Samsonie i Dalili (podczas Israel Festival z Zubinem Mehtą), Włoszce w Algierze i IX Symfonii Beethovena (z Giulinim) oraz Cyruliku sewilskim i Żywocie rozpustnika (z Bertinim).

Boris Carmeli często występuje w telewizji włoskiej, jest również gwiazdą filmowych realizacji operowych, takich jak Turandot z Birgit Nilsson w La Scali, La scala di Seta Rossiniego, oraz filmu The life of Puccini. Artysta wziął udział w europejskiej premierze Raju utraconego Krzysztofa Pendereckiego ? w mediolańskiej La Scali, pod dyrekcją kompozytora, oraz w Watykanie dla Papieża Jana Pawła II.