Anna Górecka

Ukończyła z wyróżnieniem katowicką Akademię Muzyczną w klasie Andrzeja Jasińskiego, zdając następnie z najwyższą punktacją do klasy Wiktora Mierżanowa w Hochschule für Musik w Trossingen na studia podyplomowe. Jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Senigallii (1982), Międzynarodowego Konkursu im. J. Brahmsa w Hamburgu (1992) oraz Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1992). Była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki oraz Deutscher Akademischer Austauschdienst.

Anna Górecka już podczas studiów rozpoczęła działalność koncertową. Wielokrotnie uczestniczyła w festiwalach, takich jak Warszawska Jesień, Festiwal Muzyki Polskiej w Bydgoszczy, Warszawskie Spotkania Muzyczne, Festiwal Kompozytorów Polskich. W roku 1994 zadebiutowała w Wigmore Hall w Londynie, dając recital złożony z utworów Schumanna, Brahmsa, Szymanowskiego, Góreckiego i Ravela, ponadto koncertowała także w tak znakomitych salach jak Filharmonia Berlińska, Bösendorfer Saal w Wiedniu, Colston Hall w Bristolu, Konserwatorium Moskiewskie (w duecie ze skrzypkiem Krzysztofem Bąkowskim), Tokyo Geijutsu Gekijo, czy Osaka Festival Hall. Odbyła dwukrotnie tournée koncertowe po Japonii (w 1993 z Sinfonią Varsovią, w 1996 z Filharmonią Śląską) oraz Anglii (z NOSPR-em).

Rozległy repertuar artystki obejmuje dzieła od Bacha do muzyki XX wieku, a szczególne miejsce zajmują w nim utwory Henryka Mikołaja Góreckiego i jego Koncert op. 40. W ostatnim czasie wykonywała ten utwór w Barcelonie, Madrycie, Petersburgu (Teatr Ermitaż) i w Moskwie.