Agata Sapiecha

Po studiach w warszawskiej Akademii Muzycznej i stażu w Konserwatorium Moskiewskim u Oleha Krysy wielokrotnie uczestniczyła w międzynarodowych kursach interpretacji muzyki dawnej. W latach 1993-1997 studiowała w klasie Simona Standage’a w Dresdner Akademie für Alte Musik, którą ukończyła z dyplomem. Współpracuje z wieloma polskimi i zagranicznymi zespołami i solistami. Bierze udział w znaczących festiwalach w Polsce i na świecie. Nagrywa dla radia i telewizji. Nagrała wraz z zespołem „Il Tempo” kilkanaście CD. Od 1992 roku prezentuje swoje programy na antenie Programu 2 Polskiego Radia. Od 1996 kieruje Międzywydziałowym Studium Muzyki Dawnej Akademii Muzycznej w Warszawie, prowadząc jednocześnie klasę skrzypiec barokowych. Jest założycielem i kierownikiem artystycznym Zespołu „Il Tempo”. Występuje jako solistka (wykonując m.in. 6 Sonat i Partit na skrzypce solo J.S. Bacha), również z Zespołem „Ars Nova”, grając muzykę średniowiecza i renesansu na rebeku, fideli i mazankach. Jest autorem rekonstrukcji zaginionych głosów, jak i opracowań utworów wykonywanych przez „Il Tempo”, a także autorem muzycznego opracowania pieśni sefardyjskich do spektaklu W drodze w reżyserii Hanny Chojnackiej. Na zamówienie Polskiego Radia nagrała na kopiach instrumentów średniowiecznych improwizacje inspirowanę grą polskich skrzypków ludowych.

Stale współpracuje z Simonem Standage’m, a także z „Kammerensemble und Barockorchester der Dresdner Akademie für Alte Musik” oraz „Haydn Sinfonietta Wien”.

Jest zapraszana do jury polskich i międzynarodowych konkursów muzyki dawnej i kameralnej. Jest wiceprezesem Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Muzyki Dawnej oraz WTM. Jest założycielem, dyrektorem i wykładowcą Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie.