Podaj hasło
    
CD Accord Sp. z o.o. English
e-mail
Firma Katalog Artyści Dystrybutorzy Kontakt Nowości
   
Artists
Andrzej Hiolski
< >


Urodził się 1 stycznia 1922 roku we Lwowie, a zmarł 26 lutego 2000 roku w Krakowie.Studiował we Lwowskim Konserwatorium w klasie Heleny Oleskiej.

Od 1945-1956 był solistą Opery Śląskiej w Bytomiu, a od 1957 solistą Opery Warszawskiej, potem Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. Obdarzony niezwykle wysoką kulturą wokalną i nienaganną techniką, dysponował wszechstronnym repertuarem, był świetnym wykonawcą utworów oratoryjnych i pieśni oraz aktywnym propagatorem polskiej muzyki współczesnej. W 1966 roku wziął udział w światowej prapremierze Pasji wg św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego w Münster, a w 1966 - w Diabłach z Loudun w Hamburgu.

Wykonywał najważniejsze partie barytonowe: jako niezapomniany Miecznik w Strasznym Dworze Moniuszki, Scarpia w Tosce Pucciniego, Eugeniusz Oniegin w operze Piotra Czajkowskiego...Występował na najważniejszych estradach koncertowych i scenach operowych w Europie i obu Amerykach. Brał udział w najważniejszych festiwalach muzycznych m.in. Berliner Festwochen, Salzburger Festspiele, Holland Festival w Amsterdamie, "Praska Wiosna", "Warszawska Jesień".Otrzymał prestiżowe nagrody Grand Prix du Disque - w 1967 roku za Pasję wg św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego, w 1970 roku za nagranie Króla Rogera Szymanowskiego, a w 1971 roku - "Złotego Orfeusza" w Paryżu za Diabły z Loudun Pendereckiego.Szczególnie cenne były jego interpretacje muzyki współczesnej i pieśni romantycznej.


  Back to top of the page