Podaj hasło
    
CD Accord Sp. z o.o. English
e-mail
Firma Katalog Artyści Dystrybutorzy Kontakt Nowości
   
Katalog
< >


 Episodi to debiutancka płyta zespołu AdAstra Piano Trio przedstawiająca utwory XX-wiecznych kompozytorów amerykańskich i wschodnioeuropejskich. Wybór dzieł był nieprzypadkowy, a one same mają dla muzyków znaczenie szczególne.

Materiał muzyczny tworzy przestrzeń nastrojów rozpiętą pomiędzy dwoma biegunami – dramatem o najwyższym stopniu natężenia oraz żartobliwą lekkością i humorem. Wewnątrz niej skrzy się paleta barw, emocji i środków ujętych w oryginalne i niebanalne formy daleko odbiegające od klasycznego podejścia do tego gatunku muzyki. I to ta złożoność i różnorodność, wynikająca także z odległości geograficznej związanej z pochodzeniem twórców, była dla artystów głównym kryterium wyboru, a ich wyraziste przedstawienie największym wyzwaniem i artystycznym celem.
 
 Płyta zawiera jedną z niewielu na świecie rejestracji dwóch wybitnych dzieł - Trio in 9 short movements Henry'ego Cowella oraz Episodi e Canto perpetuo Peterisa Vasksa, będących zarazem jej punktem centralnym.  
Zarówno znany z zamiłowania do eksperymentów Amerykanin, jak i wysoko ceniony w międzynarodowych gremiach Łotysz swoje kompozycje oparli o kształt znacznie kontrastujący z klasyczną formą sonatową, królującą w literaturze dedykowanej triu fortepianowemu. Obydwaj też testują możliwości techniczne i wyrazowe trzech tradycyjnych instrumentów – Cowell skupiając się na działaniach kontrapunktycznych w ramach harmoniki dwunastotonowej, tonalnej i politonalnej,  a Vasks balansując między modalizmem, sonoryzmem  i aleatoryzmem. Ogromny ładunek emocjonalny i ciemny koloryt dzieła Vaska oraz lapidarność, kunszt kontrapunktyczny i refleksyjność cyklu miniatur Cowella stanowią wyraźne przeciwieństwo reszty prezentowanej muzyki.
Pozostałe dwie kompozycje umieszczone na płycie  mają zdecydowanie lżejszy charakter –  Café Music Paula Schoenfielda, zainspirowana atmosferą restauracji Murray's Steakhouse w Minneapolis, z dowcipnie zaaranżowaną stylizacją wczesnych form jazzu i tanecznej muzyki Chasydów oraz Three funny pieces  - groteskowe miniatury Rodiona Szczedrina, mistrza pastiszu i parodii.
Równoważą one ciężar i powagę poprzedzających je utworów, pozwalają złapać oddech, dystansują, a nawet rozśmieszają pozostając przy tym perełkami swojego gatunku o walorach kompozytorskich najwyższej jakości.