Podaj hasło
    
CD Accord Sp. z o.o. English
e-mail
Firma Katalog Artyści Dystrybutorzy Kontakt Nowości
   
Katalog
< >


Wiek XVIII był okresem wielkiej emancypacji muzyki instrumentalnej, podczas którego pojawiło się wiele charakterystycznych form muzycznych, zaś orkiestra stopniowo przyjmowała swój obecny kształt. (...)


Droga do szczytowych osiągnięć symfoniki klasycznej, dzieł trzech wielkich gwiazd muzyki wiedeńskiej – Mozarta, Haydna i Beethovena – wiodła przez kompozycje licznych twórców działających w różnych centrach muzycznych Europy. (...) Obok wszędobylskich Włochów, muzycy i kompozytorzy czescy stanowili drugą grupę obecną i aktywną w większości tych ośrodków muzycznych, a to z racji faktu, iż ich własna ojczyzna nie zapewniała im wystarczających możliwości zabłyśnięcia swym talentem. Jako część Imperium Austrii, ziemie czeskie przechodziły wówczas trudny okres wojen i reform, na skutek czego emigracja muzyków z Czech zdecydowanie wzmogła się w II połowie XVIII wieku.

Trzy symfonie zawarte na tej płycie zostały napisane na przestrzeni 35 lat przez trzech czeskich kompozytorów, których kariery były w różnym stopniu związane ze środowiskiem wiedeńskim, a zatem nagrane tu utwory powstawały w bezpośredniej bliskości świata, który wydał także największe arcydzieła Mozarta, późnego Haydna oraz Beethovena.
 

Václav Kapsa
 

Recenzje:

Ruch Muzyczny