Podaj hasło
    
CD Accord Sp. z o.o. English
e-mail
Firma Katalog Artyści Dystrybutorzy Kontakt Nowości
   
Katalog
< >
     

"PŁYTA ROKU" 97' - nagroda Magazynu STUDIO
To rewelacyjna płyta! Przynosi trzy najważniejsze kwartety smyczkowe w historii muzyki polskiej, wykonane znakomicie i świetnie nagrane. Zacznijmy od strony technicznej. Dawno nie słyszałem tak dobrze brzmiacego kwartetu smyczkowego. realizatorzy - Lech Dudzik i Gabriela Blicharz - uzyskali dźwięk wzorowy: soczysty i pełny w każdej dynamice, nigdy nie sforsowany, klarowny i czytelny. Brzmienie bogate jest w barwy, plan dżwiękowy - zarówno w panoramie, jak i w głębi - dobrze zagospodarowany. Zwarty, jędrny pogłos znakomicie uplastycznia i zaokrągla dźwięk.
Nie byłoby takiego nagrania bez znakomitego Kwartetu Śląskiego. Perfekcja wykonawcza zdumiewa, wspóldziałanie muzyków zachwyca. Od cudownej kantyleny pierwszych skrzypiec na początku "I Kwartetu" Szymanowskiego, wijącej się na migotliwym tle pozostałych instrumentów, poprzez ostre góralskie akordy w zakończeniu "II Kwartetu", aż po punkty dźwiękowe i mikrointerwałowe przejścia pod koniec "Kwartetu" Lutosławskiego wszystko jest wspaniale wysmakowane. Dynamiczne kulminacje przeplatają się z omdlewającymi frazami, nieziemskie, bajkowe brzmienia sąsiedują z dźwiękamipełnymi cielesności, luźna, lejąca się faktura kontrastuje ze strukturami gęstymi.
Ale też taka to muzyka: niezwykle wysmakowana, subtelna, a równocześnie dynamiczna. Smak Szymanowskiego i Lutosławskiego jest podobny, podobne są nastroje, emocje. Można wskazać nawet analogiczne, szczegółowe chwyty: puste, góralskie akordy i energiczne oktawy. Muzycy Kwartetu Śląskiego z wyczuciem wykorzystują możliwości operowania dźwiękiem przewidziane w partyturach. Odpowiednio współ-czujące działanie realizatorów dopełnia całości. W sali koncertowej uzyskanie takiego efektu nie byłoby możliwe. To jest sztuka fonograficzna.
Mieczysław Kominek - STUDIO Nr 1/ 1998

Recenzje:

ClassicsToday